Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kaviár, součást jídelníčku bohatých?

Kaviár, součást jídelníčku bohatých?

D nes už se kaviár nepovažuje pouze za výsadu jídelníčku bohatých, je to vyhlášená pochoutka na různých významných oslavách. Poznatky moderní výživy ukázaly, že by se měl kaviár stát součástí racionálního způsobu stravování jako bohatý zdroj minerálů a vitaminů. Jedno balení této pochoutky obsahuje téměř stejné množství jako tuba multivitaminových tabletek.

Rybí jikry obsahují velké množství biologicky cenných látek.

Kromě celé palety vitaminů řady B, dále A a hlavně vitaminu E, který působí na zlepšení kondice a také jako přírodní afrodiziakum, nelze opomenout ani rybí tuk. Ten je obecně dobře stravitelný, což u jiker zejména lososovitých ryb platí minimálně dvojnásobně, protože se objevuje ve formě nenasycených mastných kyselin omega-3, které jsou pro lidský organismus nezbytné.

Na našem trhu se můžeme setkat s několika typy této lahůdky.

Pravý kaviár jsou nasolené jikry z jeseterovitých ryb v podobě černých až černošedých drobných kuliček. V názvu výrobku je vždy uveden druh ryby, z nichž kaviár pochází.

Jeseter je ryba dlouhověká, dožívá se až 150let a dospívá velmi pomalu. Jikry může začít produkovat podle druhu až ve věku 6 – 25 let. Čím méně soli a konzervačních látek kaviár obsahuje, tím je dražší a tím je kratší doba jeho poživatelnosti.

Lososí kaviár – stejně jako u jiker z jesetera – je také produkt přírodní, bez barviv a aditiv. Jde o málo lepkavé, jasně oranžové kuličky o průměru kolem pěti milimetrů s výrazným žlutým terčíkem, nabízené ve skleněném obalu.

Prodává se také kaviár z mořských ryb.

Jde o drobné jikry, výrazně zbarvené do červenooranžova nebo černé. Kvalita také odpovídá nízké ceně.

Kaviár se tradičně podává společně s dobrým sektem, jehož výtečnou chuť lahodně podtrhne.

Stejně jako víno je vhodné taky u kaviáru po sejmutí víčka ponechat sklenici asi pět minut otevřenou, aby obsah „vydýchal“. Před podáváním se mají jikry vychladit na teplotu 1 – 3 stupně Celsia, kdy jsou jejich chuťové vlastnosti nejvýraznější.

Zcela čerstvý kaviár charakterizuje nasládlá příchuť jádra postupně přecházející v příjemnou nahořklost, která se po rozplynutí pružného obalu jiker rozvine na jazyku.

Hořká štiplavost je typická pro kaviár starý nebo nesprávně chlazený.

Halina Kaletová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PICT0145
p1140737
krajsky-odborn02
21-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.