Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Cizrna

Cizrna

C izrna je luštěnina, která se podobá hrachu. Je však větší, má jemnou oříškovou chuť a smetanovou barvu. Máme až 43 druhů cizrny. Pro použití v domácnosti je nejlepší cizrna beraní neboli římský hrách. Název beraní vznikl podle hrbolatého vzhledu zrna cizrny, který připomíná hlavu berana. Tento druh cizrny byl vyšlechtěný zhruba před 7 000 lety v oblasti Turecka nebo Sýrie. Většina druhů cizrny je trvalka. Avšak cizrna beraní je jednoletá a teplomilná rostlina. Lusk obsahuje 1 až 2 zrna. V současné době se cizrna nejvíce pěstuje v Indii, dále pak na Blízkém Východě, severní Africe, Mexiku a dnes i v jižní Evropě.

Co obsahuje cizrna

Cizrna je velice zdravá, obsahuje sacharidy, proteiny, vlákninu, niacin, kyselinu listovou, vápník, fosfor, hořčík, železo, zinek, draslík, sodík, vitamíny A, B1, B2, B6, E, C a je zdrojem energie pro lidské tělo.

Jak cizrna prospívá lidskému tělu

Cizrna pomáhá obnovovat buňky, které regeneruje, a proto zpomaluje stárnutí a rakovinové bujení. Zlepšuje imunitní systém, díky kvalitním tukům a vláknině snižuje hladinu cholesterolu. Dále cizrna podporuje nervovou soustavu a tím snižuje nebezpečí infarktu. Díky vysokému obsahu vlákniny cizrna podporuje činnost trávicí soustavy, zabezpečuje zdravé pochody ve střevním traktu. Cizrna je vhodná pro těhotné ženy, protože obsahuje kyselinu listovou, která je nezbytná pro zdravý vývoj nervové soustavy plodu. Je to potravina vhodná rovněž pro lidi, kteří trpí stresem, depresemi a vysokým krevním tlakem. Dále by neměla chybět v jídelníčku malých dětí, vegetariánů a veganů. Je to bezlepková potravina, která dobře zasytí.

Příprava cizrny

  • Cizrnu můžeme koupit již hotovou v konzervě. Sterilizovaná cizrna se přidává do salátu, polévek nebo smažených karbanátků.
  • Vhodnější je si cizrnu připravit vařením. Když chceme cizrnu vařit, musíme ji dopředu namočit a to nejlépe na 24 hodin. Pak vodu slít a v nové vodě vařit do změknutí. To by mělo trvat 1 až 2 hodiny. Solit se doporučuje až ke konci vaření. Kdo má problémy s trávením, ten by měl namočenou cizrnu před vařením promnout v rukách, aby se oddělily slupky. Takto uvařenou cizrnu můžeme použít na přípravu pomazánek, salátů nebo jako přílohu.
  • Mouka z cizrny se používá jako jíška do polévek, omáček, na přípravu lívanců a knedlíků.
  • Na trhu jsou k dostání různé výrobky z cizrnové mouky, a to římské lívanečky, římské placičky a kapsy plněné špenátem nebo sýrem.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
konference-karvina03
priprava2011-05
p1050679
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.