Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vasco da Gama

Vasco da Gama

N arodil se kolem roku 1469 v Sines v zámožné rodině. Byl vzdělaný, vychovaný jako šlechtic. Sloužil na královském dvoře. Byl nejúspěšnějším mořeplavcem té doby. Nalezl vodní cestu z Evropy do Indie. V té době Jan II. Portugalský obchodoval se zlatem a otroky a chtěl své působení rozšířit i do Asie. Cesty přes Egyptské přístavy a Rudé moře mu nevyhovovaly. Dal proto příkaz najít cestu z Evropy přes moře do Asie kolem Afriky.

A proto Vasco da Gama vyplul 8. července 1497. Byl vybavený 4 loděmi a posádkou o 170 mužích. Měl schopné navigátory, kteří ho dovedli do západní Indie, kde přistál 20. května 1498.

Indický král námořníky přijal, ale jejich dary na něj moc nezapůsobily. Na obchodu se však domluvili a Vasco da Gama získal velkou zásobu vzácného koření.

Po třech měsících pobytu v Indii Vasco da Gama odplouvá. Nedbá varování, že se blíží monzunové období. A tak se zpáteční cesta komplikuje a trvá o hodně déle. Mnoho členů posádky zemřelo hlady nebo onemocnělo kurdějemi. Vasco da Gama proto musel prodat jednu loď. V dubnu dopluli na východní pobřeží Afriky, kde se odpojila další loď. Vasco da Gama zůstává na Kapverdských ostrovech s nemocným bratrem. Teprve po jeho smrti se Vasco da Gama vrací do Portugalska, pouze se 2 loděmi a 55 muži. Lisabon jej přivítal jako hrdinu.

Na cestu do Indie se Vasco da Gama vypravil ještě dvakrát. Na poslední cestě však roku 1524 v Indii umírá.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

09-opava-jakartovice
priprava2011-02
P5303069
v-dolina2011-22
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.