Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kdo chce mít krásnou pleť, vlasy a nehty, nechť zařadí do jídelníčku mrkev

Kdo chce mít krásnou pleť, vlasy a nehty, nechť zařadí do jídelníčku mrkev

K do by neznal tuto sladkou zdravou zeleninu. Mrkev je jednoletá až dvouletá rostlina dle odrůdy s vysokou větvenou lodyhou. Její kořen se řadí mezi zeleninu, který je u nás nejčastěji využíván. Většina zná mrkev podle oranžové barvy, ale existují žluté i fialové odrůdy. Mrkví se obvykle nazývají všechny typy mrkví, to znamená, že karotka je raná odrůda mrkve s jemnější dužninou a tupým kořenem. Pozdní mrkev a to velké typy nazýváme mrkví, jejich znakem je špičatější tvar a jsou především dobře skladovatelné.

Dějiny mrkve a její postupné rozšíření není zcela jisté, neboť se sice pouze předpokládá, že se v 10. století šířila od Indie po východní Středomoří. Staří Římané ji titulovali vznešeným názvem a to královnou. Mrkev pochází z jižní Asie, z oblasti Afghánistánu, Íránu a Pákistánu. Během 12. století se rozšířila do západní Evropy a Číny. V současné době je pěstování mrkve již po celém světě.

Konzumovat mrkev můžeme syrovou, vcelku, jen tak po opláchnutí a oškrabání, nasekanou nebo nastrouhanou do salátů, pomazánek či tepelně upravenou v omáčkách, v polévkách. Uvařenou, ale pečenou, dušenou jako přílohu k rozmanitým pokrmům. V polévkách bývá kombinována s celerem a cibulí. I čerstvá nať mrkve se dá využít jako bylinka do polévek. Blahodárná je i mrkvová šťáva, která po smíchání například s jablečnou, pomerančovou šťávou získá výtečnou chuť. Přibližně z jednoho kila mrkve získáte po odšťavení až jeden hrníček této velmi zdravé výborné tekutiny. Mrkev je zdrojem provitaminu A, karotenu, v množství 100g se ho nachází až 10mg. Při přípravě salátů, ale i ostatních pokrmů z mrkve přidejte vždy menší množství oleje, protože mrkev je bohatá na provitamin A, ten jak známo se rozpouští v tucích. Mrkev ve složení má i nezanedbatelné množství selenu, který je účinný při zvyšování tolik potřebné imunity. Dále se může pochlubit vitamínem D, E, K, vlákninou a lehce stravitelnou glukózou, lecitinem, hořčíkem, vápníkem, železem, draslíkem, jódem, kyselinou nikotinovou, zinkem, chlórem. V těle se beta-karoten promění na vitamin A, který je nenahraditelný pro zdravý zrak a sliznice, jenže kvůli tuhým buněčným stěnám v syrové mrkvi dokáže tělo přeměnit pouze jen čtvrtinu beta-karotenu na vitamin A. Nejideálnější tedy bude mrkev tepelně upravovat s přidáním malého množství tuku. A proto je pro nás převážně užitečnější mrkev vařená než syrová.

Nedostatek vitaminu A způsobuje šeroslepost, což je neschopnost očí přizpůsobit se ve tmě a v šeru. Odborníci přišli na to, že nízká hladina beta-karotenu v krvi zapříčiňuje tak vysoké riziko vzniku některých typů rakoviny. A opačně vysoký příjem beta-karotenu ochraňuje před poškozeními, která jsou způsobená volnými radikály.

Mezi kladné účinky konzumace mrkve patří zvyšování odolnosti organismu. Skvěle pomáhá při zácpě, gastritidě, kolitidě a přebytku žaludečních kyselin. Podporuje zdravý vývoj a růst dětí. Dušenou kaší z mrkve můžeme léčit průjem u malých dětí, protože díky ní jsou jim dodány základní živiny a přírodní cukry. Posiluje srdce a cévy a výtečně prospívá i těhotným ženám. Nejen zlepšuje vidění, ale pomáhá i při dalších očních onemocněních. Není tajemstvím, že konzumací mrkve nejen získáte krásnou pleť, vlasy a nehty, ale své uplatnění nachází i při léčbě kožních potíží. Zrychluje rekonvalescenci během nemoci. Posiluje sliznice a zvyšuje mužskou plodnost a potenci.

Skladujte mrkev vždy v chladném a temném prostředí. Nepřipravujte nikdy mrkev předem, ale těsně před konzumací či úpravou, abyste oxidací nezničili ostatní živiny obsažené v mrkvi. Chcete-li být zdraví, nezapomínejte zařazovat častěji do jídelníčku mrkev, určitě se vám to vyplatí.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-16
rakousko2011-25
rakousko2011-21
v-dolina2010-17
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.