Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Je zdravé chodit do sauny?

Je zdravé chodit do sauny?

S auna je dobrá, ale nelze ji doporučit všem. Hlavně odborníci nedoporučují navštěvovat saunu lidem, kteří trpí vysokým tlakem, také pro těm kteří mají nemocná játra, nebo trpí špatným krevním oběhem. Také není vhodné navštěvovat saunu, když na vás začíná lézt chřipkové onemocnění.

Do sauny by neměly chodit ani těhotné ženy, lidé se záněty, nebo také hlavně ti, kteří trpí nějakou kožní nemocí a to hlavně kvůli hygieně. Také se nedoporučuje saunovat těsně po jídle a nebo po větším požití alkoholu.

Zdravý člověk se ale saunování nemusí obávat. Aplikace horkého vzduchu a následné ochlazení organizmu podpoří náš krevní oběh. Je prevencí různých chorob a má vliv na výživu svalů. Sauna napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty, uklidňuje podrážděné nervy, napomáhá proti migréně.

Dnes také najdete sauny v hotelech, fitness centrech i koupalištích. Také je v dnešní době moderní to, že si lidé pořizují sauny často i v rodinných domcích, chatách, nebo chalupách. Často se prodávají kombinované sauny, ve kterých můžete užít suchou, bylinkovou nebo parní a to v různých velikostech, nebo si ji můžete objednat i na míru.

Sauna je o pocitu a záleží na každém, jak dlouho by tam měl být, dokud je mu to přijemné. Důležité ale je nejprve se opláchnout pod sprchou a poté vstoupit do bazénu. Je dobré se osprchovat vlažnou a poté studenou vodou. Není vhodné skákat hned do ledového bazénu, protože může dojít k selhání krevního oběhu. V sauně se jemně cévy roztáhnou a po ochlazení smrští. Důležité je mezi jednotlivými cykly odpočinek na lehátku v chladné místnosti. Tělo zabalíme do prostěradla, aby oschlo a tep se znormalizoval.

Opakujeme třikrát až čtyřikrát. V sauně by se mělo odpočívat 5 až 8 minut. Rozhodně by pobyt něměl být delší než 15 minut. Pokud se vám špatně dýchá, odejděte hned. Podle odborníků by se měl člověk saunovat jedenkrát týdně. Sauna tělo příjemně prohřeje a uvolní svaly. Před návštěvou by se měl člověk umýt mýdlem, osprchovat a otřít. Pokud je mu příliš horko, může usednout, nebo lépe ulehnout na lavici. K prokrvení pokožky je dobré použít kartáč, nebo hrubou žínku a nebo také větvičky. Pocení podpoří pití vody, nebo minerálky. U mužů, kteří mají rádi pivo, tak to je také vhodné.

Teplota v sauně je kolem 90 °C a vlhkost bývá kolem 15 %. Proto je lépe dýchat ústy.

V sauně se nesmí spěchat, nevhodné jsou hovory o práci. Po pobytu v sauně se vám bude lépe večer usínat, budete mít pocit svěžesti, dobré nálady a uklidnění.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

26_zahajeni_2609-162...
m-r-polsko2011-21
luhacovice-05
konference-karvina04
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.