Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Raynaudova nemoc a Raynaudův syndrom

Raynaudova nemoc a Raynaudův syndrom

R aynaudova nemoc je choroba sama o sobě. Při této nemoci dojde k zúžení tepének, které zásobují prsty krví s kyslíkem. To má za následek, že kůže na prstech zbělá. Většinou se to stane v chladném prostředí nebo během stresu. Často zbělají a znecitliví jen některé prsty. Když se člověk zahřeje, popřípadě uklidní, tepénky se rozšíří, začnou se prokrvovat a prsty zčervenají. Tato fáze bývá někdy hodně bolestivá.

V tomto případě nebývají prsty vážně ohrožené, ale znepříjemňuje to život. Raynaudova nemoc dokáže potrápit člověka hlavně v zimě. I když se vhodně obleče, má pořád studené a necitlivé prsty. Takový člověk má potom například problém v chladném prostředí vytáhnout peníze z peněženky nebo použít mobilní telefon. Raynaudovou nemocí trpí častěji kuřáci a mladé ženy.

Léčba Raynaudovy nemoci spočívá v používání vhodných rukavic a oblečení v chladném prostředí, vyvarování se stresu, podáváním léku na rozšíření cév. Lékaři doporučují nekouřit, protože kouření způsobuje zúžení tepen i drobných tepének na prstech.

Raynaudův syndrom se projevuje rovněž zběláním prstů kvůli špatnému prokrvení. Děje se tak však jako důsledek jiné choroby. Může dojít až k dlouhodobému snížení nebo zastavení přívodu krve. Hrozí poškození, následně odumírání tkáně prstů a jejich amputace.

Choroby, které způsobují Raynaudův syndrom
  • Syndrom nadbytečného žebra se vyskytuje u některých lidí, kteří mají nadbytečné žebro. To pak utlačuje podklíčkovou kost a je omezen přívod krve a kyslíku do ruky a prstů.
  • Poruchy pohybového aparátu.
  • Hematologické onemocnění.
  • Nádor může rovněž tlačit na podklíčkovou kost. Vyskytuje se to většinou u rakoviny plic.
  • Onemocnění cév.
  • Některé autoimunitní choroby, které způsobují postižení cév.
  • Onemocnění jater.
  • Neurologické onemocnění.
  • Otrava.
  • Úraz.
Léčba Raynaudova syndromu spočívá v léčbě nemocí, které způsobují tento syndrom. Dále zákazem práce s vibračními stroji a kouření.

Jarmila Jalowiczorová
Happy aquarium


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140715
p1140742
v-dolina2011-12
IMG_0135
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.