Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Lidský mozek se zmenšuje

Lidský mozek se zmenšuje

V ědci vysílají do celého světa alarmující informaci. Během posledních 20 tisíc let se lidský mozek výrazně zmenšil! Jeho objem se měl snížit zhruba o velikost menšího pomeranče. Tento vývoj má postihovat ženy i muže. Vzhledem k tomu, že svět se kolem nás rozvíjí, by se zdálo, že situace bude opačná. Během minulých 20 tisíc let se ale průměrná velikost lidského mozku zmenšila z 1 500 kubických centimetrů na 1 350. Při vzrůstající lidské výšce působí tento údaj jako špatný vtip.

Podle dalších vědců může stát za úbytkem mozkové hmoty celková společenská otupělost. Lidé jsou totiž nuceni stále méně přemýšlet a na spoustu věcí mají podpůrné přístroje a další prostředky. A situace prý může být ještě horší.

Celý problém však může být hodnocen i z jiného úhlu pohledu. Jednou z okolností, která se prý dříve příznivě projevovala na velikosti lidského mozku, byl život v nebezpečném prostředí. Člověk musel čelit podobným nástrahám jako zvíře v divoké přírodě. Dnes je však situace ve značné míře odlišná. Evoluce se s novými skutečnostmi vyrovnává poměrně logicky. Mozek začíná oklešťovat o nedůležité součásti a také o nadbytečnou šedou hmotu. Žádný jiný orgán nemá tak vysokou spotřebu vnitřního paliva.

Američtí lékaři navíc přicházejí s pozoruhodným varováním ve vztahu obezity s inteligencí. Lidé, kteří mají v oblasti břicha nahromaděny velké tukové zásoby, jsou prý ve vyšším věku výrazněji ohroženi demencí. Protože jak bytní množství tuku na břiše, tak se údajně souběžně zmenšuje mozek. Smršťování mozku však může mít i jiné mnohem znepokojivější příčiny. Tyto hypotézy jsou spojené mimo jiné se závažným duševním onemocněním známým jako schizofrénie. Podle studie vědců ze skotské university v Edinburghu může být důvodem zmenšování mozku právě tato nemoc.

Na konci tunelu však možná bliká naděje. Při měření vzorků lebek z různých kontinentů se sice projevuje zmenšování mozků, ale prý je to pravděpodobně pouze dočasné. Jednoho dne se prý začnou údajně zvětšovat.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-09
konf-bez-barier09
luhacovice-02
v-dolina2010-18
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.