Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Keňa

Keňa

J e to přímořský stát ve Východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Na západě sousedí s Ugandou, na Severozápadě s Jižním Sudánem na severu s Etiopií, na východě se Somálskem a na jihu s Tanzanií. Hlavní město Keni je Nairobi. Tato země je prezidentskou republikou. V Keni žije 40 miliónů obyvatel a měna je keňský šilink. Téměř celá populace souostroví vyznává islám.

Podnebí
Keňa je v rovníkovém pásmu. Na severu a severovýchodě jsou pouště a polopouště. U pobřeží je podnebí horké a vlhké. Období dešťů jsou v měsíci v březnu, dubnu, květnu, listopadu a prosinci. Nejteplejší měsíc je únor, březen.

Příroda

Ve vnitrozemí jsou většinou stepi a savany. U pobřeží a na západě se nacházejí husté tropické pralesy.

Hospodářství

Keňa je zemědělský stát s poměrně rozvinutým průmyslem. Nejdůležitějším průmyslem je petrochemický, textilní a zejména pak potravinářský průmysl. V zemi se těží menší ložiska sody, fluoridu, soli, zlata a niobu. Sklízí se cukrová třtina, kukuřice, pšenice, rýže, banány, ořechy. Z dobytka se chová nejvíc skot, ovce, kozy, drůbež a velbloudi. Významný je rybolov a těžba dřeva z malých ploch lesů. Vláda podporuje cestovní ruch.

V Keni každá komunita vaří své jídlo. Základem této kuchyně je kukuřice, proso, zelenina a maso. Nejčastější jsou ugali a nyama choma.

Zajímavá místa Keni

Keňa nabízí mnoho možností Safari, je velmi snadné naplánovat cestu tak, aby vyhovovala Vašim požadavkům. K velmi odlehlým místům v Keni patří souostroví Lamu. Tam nejezdí auta, je to zdejší zapomenutý ráj. Lamu stojí za návštěvu, zvláště je to pro milovníky klidu a historie.

Thomsovy vodopády – řítí se z výšky 73 metrů v údolí Východoafrického prolomu.

Přírodní rezervace MASAI MARA – na hranici s Tanzánií zejména slouží k ochraně spousty divokých zvířat. Největším zážitkem je pozorování stád pakoní, gazel, zeber, jež se každé září brodí přes řeku Mara.

Národní park TSAVO – ukrývá jedinečný přírodní úkaz tzv. lávové tunely. Právě v tomto parku se nachází největší lávový tunel na světě.

Národní park Nakuru – nachází se v západní části Keni a jeho dominantou je krásné jezero Nakuru, na březích můžeme obdivovat nosorožce a plameňáky.

Amboseli – Obdivuhodný národní park, je to velice lákavá turistická lokalita, hlavně díky nejvyšší hoře Kilimandžáro.

Největší město v Keni je hlavní město Nairobi. Má zhruba 1,5 miliónu obyvatel. Díky svému rychlému rozvoji můžete navštívit moderní kina, kluby a kavárny. Druhým největším městem je Mombasa, toto město se může chlubit především největším přístavem na Východním pobřeží Afriky. Dominantami města jsou nádherné pláže a teplé moře.

Zvířata v Keni
Hroch obojživelný, slon africký, lev, nosorožec, buvol africký, levhart, krokodýl.

V Keni je poměrně sucho a kromě pár trusů trávy a keříků zde nic moc neroste. Baobab – obrovský strom, vysoký 30 metrů, stáří 3 000 let, v Africe tento strom je chráněný a uctívaný. Akácie – trnité keříky.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

57_vylet_2809-1106
P6231615
P6265912
82_ruzne_0110-0938
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.