Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zdravé potraviny jen pro bohaté?

Zdravé potraviny jen pro bohaté?

C ena potravin jde pořád nahoru. Zdravé potraviny se zdají být cenově nedostupné pro obyčejné lidi. Naštěstí to není úplně pravda. Nemusíme kupovat prošlé potraviny ani obědvat chleba s máslem. Nekvalitní stravování by způsobilo zdravotní problémy a léčba by se mohla hodně prodražit. Chce to jen znát pár triků, jak správně nakupovat.

Jak nakoupit zdravě a přitom levně.
 1. Neplatí, že nejdražší je vždy nejlepší. Je pozoruhodné, že stejně kvalitní potraviny se dají pořídit za různou cenu. Není důležitá cena výrobků, ale jeho složení.
 2. Je dobré si nákup naplánovat dopředu. Doma se podívat co nám chybí a co opravdu potřebujeme. Nejlépe je nakupovat podle předem připraveného seznamu.
 3. Oplatí se sestavit si jídelníček na pár dnů dopředu. Pak nám nezůstanou nevyužité potraviny. Například knedlík jeden den jíme s omáčkou a na druhý den ho dojíme se zelím, abychom nemuseli polovinu knedlíku zbytečně vyhodit.
 4. Nekupujeme polotovary. Jsou nezdravé a zbytečně drahé. Svačina vyjde levněji, když si ji nachystáme doma a nebudeme kupovat drahé bagety a sendviče. Rovněž je zdravější a levnější domácí polévka, než instantní.
 5. Vyrobit si doma některé potraviny. Například bylinky si můžeme vypěstovat doma a to i na parapetu okna. Pečivo zase upéct v domácí pekárně nebo si vyrobit vlastní marinádu a různé pomazánky a paštiky.
 6. Rovněž se oplatí kupovat celé kuře, než jen kuřecí maso. Křehčené maso raději vůbec nekupovat, není zdravé, obsahuje sůl, barviva a vodu. Je to také maso drahé, protože platíme vodu za cenu masa. Křehčením se hmotnost masa zvětší až o 30 %.
 7. Nekupovat balenou vodu. V Česku je téměř všude kvalitní pitná voda z kohoutku. Vodu si můžeme různě ochutit nebo uvařit čaj. Minerálky jsou vhodné jen k občasnému používání.
 8. Využívat sezónních potravin, které jsou v danou dobu nejlevnější i nejčerstvější. Některé potraviny můžeme zamrazit, abychom je nemuseli později kupovat zbytečně drahé.
 9. Využívat akcí a slev. Mnohé výrobky jdou nakoupit do zásoby. Musíme ale dávat pozor na trvanlivost výrobku.
 10. Měsíčně si vyčlenit, kolik chceme utratit za potraviny.
 11. Je lépe nakupovat za hotovost, pokud platíme kartou, častěji překročíme stanovený finanční limit.
 12. Nenakupovat na hladový žaludek. To pak nakoupíme i to, co jsme vůbec neplánovali.
 13. Pokud možno, nenakupovat s dětmi, většinou se dožadují sladkostí. Dítě si vybere výrobek podle lákavého vzhledu a jen těžko ho přesvědčíme, aby si koupilo tu samou sladkost, ale v jiném balení. Mnoho rodičů se obává skandálu s křičícím potomkem, a tak ustoupí a koupí mu to, co si samo vybralo.
 14. Vyhnout se ochutnávkám. Když něco ochutnáme, tak si většinou nabízený produkt koupíme, i když je zbytečně drahý. Neumíme odmítnout, připadá nám to hloupé.
 15. V regálech jsou v úrovních očí umístěné nejdražší potraviny. V horních a spodních patrech jsou stejné výrobky, ale levnější.
 16. V nekonečné frontě u pokladny se nenechat zlákat zbytečnostmi, které jsme neměli v plánu kupovat.
Myslím, že pokud se budeme při nákupu držet těchto doporučení, můžeme jíst zdravě a za docela přijatelnou cenu.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

11-opava-jakartovice
P6231615
vzduch-v-trinci-01
rakousko2011-08
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.