Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nachystejte si s předstihem běžky – příroda v zimě je nepředstavitelně nádherná

Nachystejte si s předstihem běžky – příroda v zimě je nepředstavitelně nádherná

U ž se těšíte na sníh, až se opět vydáte do krásné zimní přírody? Každou zimu jsou proto upravovány trasy právě pro milovníky zimních sportů sněžnými skútry a rolbami. A proč se tedy nevydat do panenské přírody na běžkách? Jaké jsou styly běžkování a pročpak byste si měli vybrat k tomu účelu zrovna takové lyže a ne jiné, vám teď osvětlím.

Bruslení – řadí se mezi nejrychlejší běžecké styly a tady je na prvním místě opatřit si k tomu speciální lyže. Bruslení může působit, že je hodně náročné ho zvládnout, ale není tomu tak. Je o hodně jednodušší naučit se bruslit na sněhu za pomoci hůlek, než na ledu na zimním stadionu. Abyste to úspěšně zvládli, nesmí vám chybět k tomu udusaná hladká a hlavně široká trať. Stačí se odpíchnout za pomoci hůlek a už jedete obrovskou rychlostí, přirozeně se vám bude dařit až do prvního ostrého stoupání. Přijít na techniku bruslení můžete tím, že to prostě odkoukáte od profesionálů a budete pilně trénovat.

Klasika – určitě jste už spatřili lyžaře, kteří klasickým střídavým krokem ujíždí v dáli. Úplně ideální je stopa jako podle pravítka vedoucí zasněženým lesem a pokračuje loukou. Obtížné se vám může zdát udržet rytmus kroků, ale nebuďte smutní, záhada spočívá i ve správném namazání běžek a to opravdu nepodceňte a sežeňte si na tuto příležitost obzvláště kvalitní vosky. Stává se často, že na horách se rychle mění počasí a celodenní túra se rázem změní v utrpení, kdy se sníh přilepí na skluznice a dál to půjde jen s velkým odhodláním, s neustálým odstraňováním vrstvy sněhu a s velkými obtížemi, nebo i v opačném případě vám můžou třeba běžky ujíždět, ale každá jinde a tam, kde zrovna nechcete. Proto používejte vosky podle venkovní teploty a kvality sněhu. Nic nepokazíte, když si je přibalíte do batohu a v případě nutnosti aplikujete na skluznice.

Na trhu se dají sehnat kombinované běžky, které udělají radost nejen bruslařům, ale i těm, kteří rádi běhají lesem. Jsou úplně tou nejlepší volbou pro rekreační lyžaře.

Turistika – jestliže se rádi necháváte kochat překrásnou zimní přírodou a váš pohled zůstává dlouho zasněný a vyhledáváte málo frekventovaná místa, zvolte turistické lyže. Tyto běžky budou obohacené o ocelové hrany a tak vás neohrozí ani ledové stráně a bez velkých obtíží vždy zastavíte. Tvarově jsou lyže prohnuté, abyste mohli dokonale zatáčet, a další výhoda tkví v tom, že jsou širší a proto se nebudete tolik bořit do hlubokého sněhu. Turistické běžky se vyrábějí pevnější, abyste je nezlomili ani v těžkém terénu. Během jízdy, pokud máte tu možnost, držte se vyjetých kolejí (stopa), když nebude příliš hluboká, zjednoduší vám pohyb.

Na klasiku byste měli zvolit asi o dvacet centimetrů vyšší lyže, než je vaše výška. Hůlky se snažte opatřit, aby vám dosahovaly do podpaží. Volte nízké lehké boty a neopomeňte vosky pro stoupání i sjezd. Jestli si vyberete lyže s označením Kombi, délku zvolte stejnou, jako máte výšku. Délka hůlek má být až k ramenům, boty vám postačí nízké, ale pevné a druhy vosků zůstávají stejné jak pro klasiku.

U bruslení, např. lyže Shate si pořiďte o deset centimetrů menší, než je vaše výška. Hůlky si vyberte mírně nad ramena. Boty je perfektní mít vysoké s plastovou podporou kotníků a vosky, jež poskytují co nejlepší skluz.

Turistika se neobejde bez běžek stejně dlouhých, jako je vaše výška. Hůlky vám postačí ve výšce do podpaží, dají se sehnat i teleskopické typy a zvolte vysoké pevné boty s podrážkou připomínající pohorky. Kdo by rád zažil zimní noc, musí si doplnit výbavu především o tábornickou výzbroj, jako je stan, spací pytel a mnoho dalších důležitých věcí, aby tak přečkal mrazivou noc bez újmy na zdraví.

NO-WAX - tato zkratka znamená vyřezané šupiny ve skluznici v místě, kde se prohnutá lyže zvedá nad sníh. Taková lyže se nemusí voskovat, drážky slouží ke snadnějšímu stoupání. Lyže se během odrazu do nich zapřou a v průběhu skluzu jedou šupiny nad sněhem. Běžky se šupinami jsou skvělou volbou pro ty, kdo neví, jak používat správně vosky. Šupiny zastávají totiž funkci vosků.

Chránit zrak se snažte sportovními brýlemi a to pouze s plastovými skly, abyste zamezili situacím, kdy při pádu si rozbijete brýle a vysypané sklo vám způsobí řezné rány. Kdo nosí dioptrické brýle, lze zakoupit speciální plastové brýle, kde optik dokáže dát stejná skla jako do vašich běžných brýlí. Barva skel se doporučuje žlutá, protože právě ta zvýrazňuje obrysy i za pošmourného počasí. V případě deště a mlhy jsou výbornými pomocníky zase oranžová skla.

Oblečení má být obdobné jako na kolo. Zateplené přiléhavé kalhoty s kšandami a zvednutým pasem. Prodyšnou mikinu, čepici, rukavice z teplého nepromokavého a neprodyšného materiálu. Spodní prádlo, triko, spodky, ponožky by mělo odvádět pot od těla. A součástí oblečení je nepostradatelná nepromokavá bunda s kapucí.

Nepsané pravidlo všech běžkařů je kultivované chování. Když na vás během jízdy ve stopě někdo zavolá STOPA!, uvolněte tuto stopu, aby dotyčný mohl projet.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

08-opava-jakartovice
PA062153
IMG_0129
luhacovice-15
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.