Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Každý je strůjcem svého osudu

Každý je strůjcem svého osudu

M áme přesně, co chcem. Jenom si to sami sobě nejsme ochotni přiznat. Protože takové přiznání bolí. V dnešní době je příliš stresu a málo vůle žít zdravě. Mám pocit, jako by zhroucených lidí jen přibývalo. Každým rokem více lidí vyhledá pomoc na psychiatrii. Dnešní doba nakládá na nás stres, který nejsme schopni zvládnout. Ve skutečnosti je stres každá zátěž, s níž se tělo musí vyrovnat: tedy od nezdravého jídla, změny teplot a počasí, přes nemoci a smog ve vzduchu po fyzické vypětí. Další z položek stresu jsou nervy ze vztahů s blízkými, rodinou, v práci.

Když zátěž překročí určitou hranici, obvykle onemocníme fyzicky nebo duševně. A jestli je toho na nás moc, skončíme na psychiatrii. Protože nežijeme zdravě, a tudíž nemáme kapacitu vyrovnat se se vším, co je na nás naložené. Potom to, co se nazývá poruchy nálady, úzkosti a tak dále, jsou v podstatě přirozené reakce těla na zátěž ze sociální sféry. Například: neurotický šéf, nevěrný manžel, manžel alkoholik, hyperaktivní děti, sociální a finanční zátěž dnešní doby rozhodí pochody v našem těle tak, že musíme vyhledat psychiatra. Jak je možné, že se jeden člověk zhroutí, a další čtyři podobnou zátěž vydrží? Psychicky silný je každý z nás jinak. Naši odolnost ovlivňuje více faktorů: fyzické zdraví a zdravá výživa. To co jíme, přímo ovlivňuje naši psychickou kondici. Takže po zeleninovém salátě lépe zvládnem daný problém, než po nezdravém hamburgru nebo pize.

O našem psychickém stavu rozhoduje i to, zda je naše osobnost zralá, nebo nezralá, jsme-li psychicky robustní, nebo křehcí, extroverti, introverti a tak dále. Se strukturou osobnosti si sami neporadíme, hlavně ji vlastní vůlí příliš neovlivníme, ale můžeme ovlivnit třeba bezpečné emoční zázemí, nebo klidný spokojený život s partnerem, dětmi, rodiči a přáteli.

Nejhorší je role oběti, když přijmete roli služky, pilné pracovnice, na nic si nestěžujete, občas si popláčete a život jde dál. Čím více jsme pasivní, tím více jsme nemocní. Systém naší společnosti pasivitu podporuje. Hledáme stále jakési jistoty a hlavně, abychom nebyli za nic zodpovědní. Pojistíme sebe, auto, dům, bereme hypotéky, cestujeme za hranice, a kdyby šlo, pojistíme si i zdraví. Pilulka sem, pilulka tam, systém nás dočasně opečuje a v podstatě bychom nic neměnili. Po léčbě se mnoho lidí vrací do stejných vztahů, do stejné práce, se stejnými postoji, do mizérie, která je přivedla do psychiatrické ordinace.

Vracíme se vylepšení o pár chemických preparátů, které nám pomůžou všechno lépe snášet. A spokojeni jsou všichni: rodina, kolegové, farmaceutické firmy a vlastně i my, protože se po nás nechce žádné úsilí. To se vyplácí do doby, než zjistíme, že jsme v pasti a děláme si alibi na život. Naše nemoci jsou pak součástí toho alibi.

Cílem léčby těchto lidí, kteří trpí duševními problémy, je změnit jejich postoj a obvykle změnit něco v jejich životě. Změnit partnera, změnit práci, vydupat si více peněz a více důstojnosti. Snažit se být více samostatnější, svobodnější, zodpovědnější za sebe a za své duševní i fyzické zdraví. Pomoct jim může terapeut nebo blízký člověk, který umí naslouchat, být tvůrčí, navést je k tomu, aby formulovali svoje myšlenky a přání a našli svůj zdroj síly.

Když každý zvládneme péči o své fyzické zdraví, o své vztahy a dokážeme aktivně tvořit své životy, předejdeme jevům, kterým říkáme: vyhoření, úzkost, deprese a tak dále.

Je to všechno zkrátka v nás a na nás, jaký život si zvolíme.

Niemczyková Ivana


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
rovna_prava_pro_vsec...
DSC02125
P5303077
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.