Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Deprese, nemoc rodu ženského?

Deprese, nemoc rodu ženského?

D eprese postihuje dvakrát častěji ženy, což je odlišné od většiny jiných duševních poruch. V nižší míře je diagnostika u mužů, kteří podobné problémy nerady přiznávají a často je řeší třeba konzumací alkoholu.

Náchylnější jsou také především starší lidé, zejména ti, kteří trpí tělesnými chorobami a hlavně takoví, kteří žijí sami, nebo v ústavech sociální péče. Rizikem jsou také zátěžové situace v životě, kdy dochází k citelným změnám, jako je např. ukončení studia, vojenská prezenční služba, narození dítěte, úmrtí partnera, nezaměstnanost.

Přibližně u třetiny těchto nemocných najdeme podobné obtíže i u příbuzných, ale ne každý, kdo má nemocného příbuzného, sám onemocní.

Někdy se hovoří o snížené toleranci psychické zátěže, neboť tito lidé jsou geneticky zvýšeně citliví ke stresovým událostem, což se v poslední době podařilo opakovaně prokázat.

Deprese často postihuje i jedince po infarktech srdečního svalu, s vysokým krevním tlakem, mozkovými příhodami, Parkinsonovou chorobou, cukrovkou, revmatismem, endokrinními nemocemi, jako je snížená sekrece hormonů štítné žlázy, onemocnění nadledvin a s různými druhy chorob.

Léčba antidepresivy v těchto případech musí být vedena s ohledem na jejich tělesný stav a další podávané látky.

Depresi může vyvolat i sama léčba tělesných onemocnění (např. kortikosteroidy, cytostatika, protizáchvatové léky, léky proti početí, antipsychotika, léky proti alergiím, léky pro léčbu zvýšeného krevního tlaku, hypnotika.)

V těchto případech je nutné upozornit lékaře, který léky předepsal, aby uvážil jejich změnu či navázal spolupráci s psychiatrem.

Ale v každém případě je lepší, pokud každý člověk žije v pohodě, má zaměstnání, užívá si relaxaci a klid. To je hlavní pro to, aby se člověk neocitnul v depresi.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

priprava2011-05
okolo-msk2011-204
v-dolina2010-18
okolo-msk2011-201
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.