Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kryosauna

Kryosauna

K ryoterapie se řadí mezi moderní léčebné rehabilitační metody, jež díky stále probíhajícím klinickým studiím neustále rozšiřují řadu onemocnění, u kterých může být nápomocný její léčebný účinek. Cílem kryosauny je způsobit reakci těla na radikální chlad. Na povrch celého těla se nechá působit chlad o teplotě nižší než -110°C až -160°C. Většinou však do -150°C a to v délce 2-3 minut.

Nemusíte se nijak obávat o vaše zdraví, tyto extremní teploty vám neublíží, jelikož uvnitř polária se nachází suchý vzduch naprosto oproštěn od vlhkosti. Dochází tak k ochlazování pouze povrchu těla a vnitřní teplota zůstává nedotčena. Tato metoda vybudí velké vnější prokrvení a tím zrychlí metabolismus a průběh léčby zranění. Nabízí se tak možnost extrémním chladem utlumit bolest, a to především u zánětlivých a degenerativních postupů zranění. Tím, že díky chladu se cévy rozšiřují a zůstávají v takovém příznivém stavu až několik hodin, se vylepšuje metabolismus tkání a snadněji se tak vyplavují škodliviny. Výsledný efekt je odstranění zbytku zánětu, zmenšení otoku tkání a tím rychlejší hojení. Za použití této terapie se uvolňuje i svalové napětí, což zapříčiňuje potom daleko větší rozsah pohybu postižených kloubů. Ke kladům lze přiřadit i zvyšování imunity.

Kryosauna je doporučována dvakrát denně a to minimálně v tříhodinovém odstupu. Poté by mělo následovat kineziologické cvičení, které je nepostradatelné při léčbě a to v délce přibližně 20 minut. Jinak léčení probíhá obvykle 2 až 6 týdnů a počet opakování je 12 až 20 sezení v jedné sérii. Tu lze opakovat několikrát během roku.

Kryosauna pomáhá trpícím na revma, na degenerativní zánětlivé nemoci pohybového aparátu jako je např. Bechtěrevova nemoc, dna, záněty svalů a šlach v okolí kloubu, pooperační otoky tkání, při bolesti meziobratlových plotének, při zranění menisku, při léčbě natržených šlach a svalů i k léčbě osteoporózy atd. Zjistilo se, že má tato metoda kladné účinky také při lupénce, ekzémech, vylepšuje náladu a odstraňuje úzkostné stavy a migrény.

Podle poznatků odborníků vylepšuje funkčnost kloubů a snižuje bolest, a tak dochází k většímu rozsahu pohyblivosti. V současné době se kryosauna používá k rehabilitaci vrcholových sportovců, kteří si takovým způsobem regenerují svaly a klouby. Bývá doporučována nejen pro bolestivé stavy, ale i na rychlejší regeneraci po sportovních výkonech.

Kryosauna není vhodná pro pacienty postižené chudokrevností, alergií na chlad, chladovou kopřivkou, pokročilým hnisavým onemocněním. Vyhýbat by se jí měli lidé trpící klaustrofobií, kachexií, nádorovým onemocněním, akutním respiračním onemocněním a akutním onemocněním srdce a oběhu atd.

Než podstoupíte proceduru, bude vám změřen tlak a než vstoupíte do kryosauny, musíte se důkladně osušit a nevynechat místa jako je v podpaží, za krkem a mezi nohami. Pacient vchází do kryokomory v lehkém sportovním oděvu a to s rukavicemi, v ponožkách a ve speciálním obutí. Bude vám sděleno, abyste se pomalu nadechli nosem a vydechli pusou. Z této kabiny můžete kdykoliv odejít. Léčba je obohacena o rehabilitační cvičení a to ihned po opuštění kryokomory. V délce 20 minut budete cvičit aerobní cvičení nebo na stepperu. Posléze byste si měli protáhnout důležité svalové skupiny.

Odměnou vám bude příjemné rozlití tepla do celého těla a snížené bude i pociťování bolesti. V příjemném stavu strávíte až 8 hodin díky většímu vyplavování endorfinů.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-02
rovna_prava_pro_vsec...
Olympiada_v_Sizuoka1
P5303054
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.