Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Eroze zubní skloviny

Eroze zubní skloviny

E rozivní poškození zubů je patologická ztráta tvrdé zubní tkáně. Zubní sklovina pak není dostatečně tvrdá a může se snadno mechanicky poškodit. Tento proces není mikrobiologického původu a není způsoben přítomností zubního plaku.

Zpočátku si zubní eroze ani nevšimneme. Můžeme cítit bolest při konzumaci sladkého, kyselého, teplého nebo studeného pokrmu. Později se mohou začít objevovat rýhy a defekty na povrchu zubní skloviny. Problémy s erozi zubní skloviny má až polovina předškolních dětí a 6 z 10 školáků prvního stupně ZŠ. Sklovina má člověku vydržet celý život. Když je však narušena již před pubertou, je to vážný problém, který následně bude vyžadovat nákladné a opakované ošetření.

Je zajímavé, že se tento problém vyskytuje častěji u zdravých dětí. V dnešní době se hodně rodičů snaží, aby jejich děti jedly zdravě a měly dostatek ovoce a zeleniny. Bohužel nadměrná konzumace kyselých potravin a nápojů ohrožuje zdravé zuby.

Zubní eroze vzniká chemicky a mechanicky.
  • Chemická příčina je působení kyselin a to buď vnějšího, nebo vnitřního původu. Nejběžnějšími kyselinami vnitřního původu jsou žaludeční šťávy. Kyseliny vnějšího původu jsou potraviny, hlavně citrusové ovoce, sladkokyselé bonbóny a ocet. Dále konzumace kyselin, které jsou v limonádách, džusech, ovocných čajích, colových a iontových nápojích. Při rozumném množství těchto potravin si sliny s kyselinami poradí a sklovina se neporuší. Pokud se ale konzumuje hodně kyselého a sladkého, zubní sklovina změkne a lehce se odírá.
  • Mechanická příčina vzniku eroze je používání špatných pomůcek při čištění zubů. Příliš tvrdý kartáček, používání bělicích past a špatná technika čištění.
Erozivní účinky na zubní sklovinu mají nejen konzumace sladkých a kyselých potravin, ale i časté zvracení například u bulimiků.

Prevence vzniku zubní eroze
  • Nečistit zuby ihned po konzumaci kyselého, tehdy je zubní sklovina nejzranitelnější.
  • Nápoje jako ovocné džusy a limonády vypít rychle, nezdržovat je dlouho v ústech.
  • Zuby čistit jemně, ale důsledně s jemným kartáčkem a pastou s nízkou brusností.
  • Dodržovat pitný režim. Při nedostatku tekutin se tvoří málo slin a tím se snižuje ochrana před kyselinami.
  • Pravidelné prohlídky u zubaře.
Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231600
konf-bez-barier21
rovna_prava_pro_vsec...
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.