Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jelení říje

Jelení říje

íjen je překrásný měsíc, stromy mění barvu, probíhá tah ptactva, a tak to člověka láká k procházce do lesa. Pokud se vypravíme na výlet časně ráno nebo naopak při soumraku, máme šanci uslyšet jelení hlasité troubení. Jeleni jsou totiž v říji. V tomto období se savci páří a samice ovulují. Období říje se pohybuje od poloviny září do konce října. Záleží na samotné zvěři, na počasí i potravě.

Jeleni jsou v našich lesích považováni za krále zvířat. Jejich největším nepřítelem je vlk, medvěd a člověk. V případě napadení se brání samci svými parohy, kterými se snaží nepřítele zastrašit. Když se pasou laně na otevřeném prostranství, vždy některé z nich dohlížejí na bezpečnost. V případě nebezpečí vydají poplašný signál a stádo uteče do bezpečí lesa.

Silní jeleni vytvářejí v době říje harémy říjných laní. Troubením se snaží tyto laně přilákat a vytvořit tak co možná největší tlupu. Jelen rovněž ověřuje čichem říjnost laní, aby mohlo dojít k pokrytí ve správnou dobu.

Troubením ukazují svou sílu a oznamují, že jsou připraveni k souboji. Slabší jedince odhánějí a pořádají s nimi souboje. Před soubojem se navzájem hlasitě vyzývají, pak odejdou spolu stranou a prudce začnou zápasit. Snaží se pomocí paroží jeden druhého přetlačit.

Hlavní jeleni se během říje nestačí ani pořádně napást, a tak většinou zhubnou až o třetinu své váhy. Je to pro ně náročné. Starší jeleni opouštějí říjiště jako první a přenechávají tlupu mladším jedincům. Nejedná se o otázku potence, ale jelen už je unavený, možná i zraněný a potřebuje klid. Ruch na říjišti mu není příjemný. Je zajímavé, že se večer staří jelení vracejí zpátky ke svému stádu. Když jsou už blízko, několikrát zatroubí a mladí jeleni se stáhnou.

Místo říjiště určují říjné laně. Většinou se jedná o otevřené plochy. Jeleni původně žili na širokých planinách. Až člověk je vytlačil do lesa, kde jelení hledají úkryt a klid.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

35_zahajeni_2609-175...
m-r-polsko2011-13
rovna_prava_pro_vsec...
51_vylet_2809-0800
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.