Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pes místo dítěte

Pes místo dítěte

P es je od nepaměti nejlepší přítel člověka. Nahrazuje osamělým lidem partnera. Mluví s ním, chodí na procházku. Lidé si psa pořizují rovněž jako vhodného mazlíčka pro své děti nebo pro ochranu svého majetku. V poslední době si mladí lidé pořizují místo dítěte psa. Americká společnost oslovila 1 250 majitelů psů a došla k překvapujícímu závěru, že až polovina páru se rozhodla pro život se psem místo s dítětem.

Důvodem jejich rozhodnutí je, že si nejsou jistí, zda by byli schopni postarat se o dítě. Zpočátku se o pejska starají spolu, je to vlastně pro ně taková zkouška. Během společné péče o psa si otestují, jak se ten druhý chová, jestli je zodpovědný a má smysl pro povinnost. Je zajímavé, že si mladí lidé vyberou raději dospělého psa. Péče o štěně je náročnější, to vyžaduje více pohybu a času.  Když zvládnou péči o psa, pak si obvykle pořídí dítě.

Tady však může nastat problém, protože se najednou změní postoj člověka k psovi. Dítě je na prvním místě a na pejska není už tolik času. Ten může začít žárlit a dítě časem ohrozit. Proto je důležité na psa nezapomínat, občas ho pohladit a mluvit na něj. Nikdy by nemělo zůstat dítě samotné ze psem.

Pokud jsou lidé dobře finančně zabezpečení, chodí se svým čtyřnohým miláčkem do speciálních psích obchodů, pořizují mu psí hračky, oblečení, boty i čepice. Pes má svůj pokojíček, hrací koutek, své místo u stolu i na sedačce. Majitelé svého pejska fotí a pořizují mu jeho video. Vozí ho do salónu, kde psovi nechají upravit srst a nabarvit drápky. Tito lidé si nepořizují psa místo dítěte kvůli tomu, že pes vyjde levněji. Pořizovací cena některých čistokrevných psů je vyšší než výbava pro dítě.

Rodiny, kde mají psa místo dětí, se společně scházejí. Pro své miláčky pořádají oslavy a narozeninové párty. V Japonsku dokonce ženy, které vozí psí miláčky v kočárcích.

Je však otázka, jestli pes může skutečně nahradit dítě.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

10-opava-jakartovice
18
67_vylet_2809-1847
luhacovice-20
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.