Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Známe exotické ovoce?

Známe exotické ovoce?

J sem si jistá, že je ještě spoustu exotických ovocí o kterých nevíme, nebo nám nejsou tak známá jako např. ananas, banány, fíky apod. V mém příspěvku se chci zmínit o třech exotických ovocích a tím prvním je ovoce:

KAKI

Je to keř, který dorůstá do výšky 15 metrů. Má kulovitou až oválnou korunu a krátký kmen. Listy jsou velké, široce kopínaté a hladké. Vyskytuje se v subtropických pásech společně s citrusy, fíky či mangem. Kaki má značné množství odrůd, které se liší nutričním složením. Je to bohaté ovoce na vlákninu, vitamíny, zejména pak vitamín A, minerály, stopové prvky a antioxidanty. Je tedy výborné i pro různé diety. Nejvíc se pěstuje v zemích, odkud pochází, tedy z Číny a Japonska. Kaki proniklo taky i do USA, Brazílie, Indie a Izraele. Kaki patří do čeledi ebénovitých a má téměř dva tisíce druhů.

Vliv na zdraví

Obsahuje mnoho draslíku, vápníku, fosforu, sodíku. Kaki má velmi důležité látky pro růst organizmu, zvláště pro vývoj kostí. Posiluje imunitní systém a metabolismus, důležité je, že pomáhá při stresu, nervozitě a únavě. Kaki má chuť podobnou k mrkvi, dýni, plody se sbírají tvrdé, aby vydržely transport, slupka se nejí, musí se oloupat.

Druhým zajímavým exotickým ovocem je

MARACUJA – říká se jí také mučenka

Mučenka jedlá je popínavý teplomilný druh mučenky, která se jako ovoce pěstuje v Severozápadní části jižní Ameriky, Indie, Novém Zélandu, Karibiku, Brazílii v Jižní Floridě a na Havaji dále pak v Austrálii ve Východní Africe a Izraeli. Je to kulatá oválná bobule, zralá odrůda je žlutá či tmavě fialová. Vnitřek plodu je šťavnatý a obsahuje mnoho semínek, pěstuje se hlavně k výrobě džusu. Plody maracuji mají tuhou, tenkou kožovitou slupku a šťavnatou rosolovitou dřeň, která chuti připomíná meruňku nebo broskev. Maracuja se dnes pěstuje na plantážích téměř ve všech tropických a subtropických oblastech. Květy této maracuji jsou poměrně velké, měří kolem 5 – 7 cm v průměru.

A třetím exotickým ovocem je

KARAMBOLA

Je to tropické ovoce zajímavé chuti a vzhledu. Bobule se jedí syrové v ovocných salátech jako kompot či džem. Pochází z tropických úžin Indonésie. Ve velkém se pěstuje v Číně, Indii, Malajsii a Thajsku. Je to stále zelený strom s krátkým kmenem a rozložitými větvemi, dorůstá do výšky až dvaceti metrů. Plod je pěti nebo šesticípý má ostré hrany a hladkou zelenou, žlutou nebo oranžovou slupkou. Plody jsou velké 6 – 12 cm a hmotnost se pohybuje mezi 50 – 100 gramy, obsahuje řadu minerálů, vitamín C a minerální látky zejména hořčík, železo a fosfor.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3712
rovna_prava_pro_vsec...
70_2soutezni_den_290...
55_vylet_2809-1031
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.