Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kleopatra – egyptská královna

Kleopatra – egyptská královna

K leopatra byla velmi vzdělaná Řekyně, která plynule hovořila několika jazyky včetně afrických. Byla to egyptská královna pocházející z dynastie PTOLEMAI. Byla velmi krásná, o jejím dětství není celkem nic známo, byla třetí dcerou krále PTOLEMAINA XII, kdo byla její matka je nejisté. Byla jmenována spoluvladařkou svého otce. Podle dobových záznamů jí bylo teprve sedmnáct let a podle závěti, kterou napsal její otec, stala se královnou spolu se svým bratrem, kterému bylo teprve deset let. Spoluvláda na tehdejší dobu znamenalo manželství, jelikož král byl nezletilý, začaly určité problémy, s kterými Kleopatra nesouhlasila.

Vztahy se vyhrotily a Kleopatra vládla sama. Za její vlády byl Egypt velmi bohatou říší, měl dobře zorganizovaný daňový a bankovní systém, její zásluhou byly postaveny nádherné stavby. Kleopatra se opírala o moc římské říše, která byla v tomto regionu dominantní. Její chování porušovalo ptolemaiovskou tradici, podle které osamoceně vládl král. To vzbuzovalo nelibost, tuto situaci zkomplikovala neúroda způsobená nedostatečnými záplavami Nilu. Následně vznikaly další nepředvídatelné komplikace. V Egyptě vypuklo povstání a byla stažena i část římských vojáků. Kleopatra musela z Egypta utéct. Uprchla neznámo kam a podařilo se jí utéct s dostatečným množstvím zlata, aby mohla uvažovat o zahájení bojů o svůj návrat k moci. Hovořilo se, že utekla do Arábie a odtud pak do Sýrie. V Sýrii se jí podařilo postavit armádu, se kterou měla v plánu vstoupit do Egypta a obsadit ho.

Do Egypta uprchl POMPEIUS, který byl poražen v římské občanské válce. Rada se dostala do bezvýchodné situace a jakékoliv její jednání by vedlo ke stejným následkům. Nakonec se rozhodli Pompeia popravit. Do Egypta dorazil Caesar, který ho pronásledoval a Ptolemaios mu jako dar předložil Pompeiovu hlavu a doufal, že si ho nakloní. Jenže toto jednání caesara rozhněvalo, že zavraždili římského kornela. Vzniklé situace využil ve svůj prospěch, zůstal v Egyptě a první co udělal dosadil na trůn Kleopatru. Podle legendy Kleopatra pronikla k němu tajně, byla zavinutá do koberce a Caesara naprosto okouzlila svou krásou a šarmem.

POD OCHRANOU ŘÍMA

Caesar nechal zničit v Alexandrijském přístavu mocnou egyptskou flotilu a při této příležitosti shořela i největší knihovna. Po smrti Ptolemaina XIII Kleopatra odjela s Caesarem do Itálie a byla tam dva roky. Z jejich svazku se narodil syn (malý Caesar) budoucí egyptský král V roce 44 př. n. l. byl Caesar úkladně zavražděn. Kleopatra se vrací zpátky do Egypta, ví že si musí najít nového ochránce. Po Caesarovi smrti se zamilovala do Marcuse Antoniuse. Antonius s ní žil deset let usadili se v Alexandrii a měli spolu tři děti.

NEJASNÁ SMRT

Antonius zanechal v Římě svou legitimní manželku, což bylo proti římské morálce. Octavius to nějakou dobu ustával, ale když se římané dozvěděli, že by si přál své tělo pohřbít v Egyptě, byl zbaven všech politických a vojenských funkcí a válka byla na spadnutí. Římané pod vedením Marcem Agrippou Egypťany drtivě porazili. Antonius pod vlivem fámy o Kleopatřině smrti spáchal sebevraždu. Kleopatra chtěla být pohřbena vedle něj. Její smrt je už od pradávna opřena tajemstvím. Hovoří se, že byla uštknuta jedovatým hadem (egyptskou kobrou) anebo se otrávila prudkým jedem. Jak vlastně Kleopatra umřela se přesně neví. Tímto smutným koncem je ukončena samostatnost Egypta. O osudu Kleopatřiných dětí se toho moc neví, akorát, že Octavius je svěřil své sestře a Caesarova syna nechal popravit, aby nebylo ohroženo jeho postavení.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
08-opava-jakartovice
IMG_1024
konf-bez-barier17
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.