Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kyberšikana

Kyberšikana

S ociální sítě jsou v dnešní době samozřejmou součástí mladé generace. Právě tady hrozí nejvíce kyberšikana. Sociální sítě umožňují sdílení obsahu všem a proto není problém umístit cokoliv ponižujícího o oběti. Cílem kyberšikany je oběti ublížit. A to vše anonymně. Co je to vlastně kyberšikana? Je to šikana, která využívá elektronické prostředky. Hlavně přes internet a SMS jsou oběti posílány obtěžující, urážlivé, útočné a výhružné vzkazy.

Nejčastější projevy kyberšikany
 1. Urážlivé a zastrašující zprávy.
 2. Pořízení zvukových záznamů, videí a fotografií. Jejich upravení a zveřejnění se snahou oběť poškodit.
 3. Vytváření urážlivých a pomlouvačných internetových stránek, mířených na konkrétní osobu.
 4. Zneužívání cizího účtu v diskuzních fórech a e-mailech.
 5. Odhalování cizího tajemství.
 6. Vydírání přes internet a mobilem.
 7. Obtěžování voláním, prozváněním nebo psaním SMS.
Pachatel se často uchýlí ke kyberšikaně, protože tady není zapotřebí fyzické síly ani vůdčí postavení v partě. Kyberšikanu používají hlavně ti, kteří nejsou schopni oběť terorizovat v reálném světě. Stačí se jen umět trochu vyznat v informačních a komunikačních technologiích. Většinou vystupují pod nepravým jménem, můžou si libovolně zvolit věk a pohlaví. Odborníci tvrdí, že útočníkem se většinou stávají lidé, kteří tráví na počítači příliš mnoho času a jsou na něm nebo mobilu závislí. Ve skutečném světě nemají přátele a jsou často obětmi tradiční šikany. Kyberšikana se objevuje nejvíce na sociálních sítích jako Facebook, MySpace a Libimseti. Oběti jsou málo informovány o možnosti zneužití informací, které na internet dávají, především své fotografie, telefonní čísla a osobní údaje. Kyberšikana může oběť pronásledovat v kteroukoliv hodinu a kdekoliv, kde používá internet nebo mobilní telefon..

Oběti kyberšikany většinou o svém problému nemluví, stydí se a uzavírají se do sebe. Pak se může stát, že situaci nezvládnou a pokusí se o sebevraždu.

Je mnoho takových případů, a proto uvedu alespoň dva z nich.

První smutný příběh je o čtrnáctileté dívce. Když se opilá vracela z párty domů, její bývalý přítel ji natočil a video zveřejnil na internetu. Následně dívce začaly chodit urážlivé vzkazy. Její profil se stal přehlídkou urážek a vulgarit. To dívka nazvládla a zabila se.

Druhý příběh vypráví o sedmnáctileté dívce, která byla znásilněná čtyřmi chlapci. Ti si vše nahráli a zveřejnili na sociální síti. Samozřejmně neuvedli, že jde o znásilnění, ale onu nešťastnou dívku popsali jako opilou a smilnou. Po zveřejnění dívce začaly chodit zprávy a nadávky. Ani ona tuto situaci nezvládla a oběsila se.

Proto je důležíté kyberšikaně předcházet.
 • Zvolit si správné heslo. Ke každému účtu jiné heslo. Měla by to být kombinace čísel a písmen. Malých i velkých. Určitě jako heslo nevolit svoje jméno.
 • Zabezpečit si dostatečně účty, aby se soukromé informace nedostaly k cizím lidem.
 • Nereagovat na podezřelé vzkazy a nenechat se přesvědčit udělat něco, co nechci a co mě nenapadlo.
 • Nesdělovat svoje konkrétní informace. Nikdy nevíme, kdo doopravdy sedí na druhé straně. Nesdělovat telefonní číslo ani adresu.
 • Seznámit se s pravidly chatu a diskuze, které používáme. Dovíme se například, jak nahlásit nebezpečné příspěvky.
 • Odepisovat s rozumem. To co považujeme za vtip, jiný může pochopit jako urážku.
 • Pokud děti narazí na internetu na něco, co se jim nelíbí nebo je to pro ně zvláštní, měli by to říct dospělým. Vždy se dá něco dělat. Ale když si člověk šáhne na život, je to už nezvratné.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PICT0145
v-dolina2010-21
77_2soutezni_den_290...
img_9063
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.