Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak zvládnout podzimní smutek?

Jak zvládnout podzimní smutek?

J ste většinou od října do dubna vyčerpaní, častěji unavení a smutní? Nemáte sebemenší chuť ani sílu cokoliv dělat? Tak nejspíš trpíte sezonní afektivní poruchou (SAP). Znamená to, že vaše energie během roku kolísá a hlavně nejste v tom sami, přibližně 80 % lidí pociťuje obdobné příznaky.

Sezonní afektivní porucha (SAP) není nemoc, proto není třeba se jí nijak obávat. Zapříčiňuje ho hlavně nedostatek světla, který na podzim a v zimě zvyšuje v krvi hladinu melatoninu. Tento hormon se tvoří v noci a díky němu máme kvalitní spánek. Přes den je melatoninu v krvi málo. Přes léto, když jsou dlouhé dny tak melatoninová pauza je krátká a naopak. Proto se nemáme divit, že přes zimu jsme bez energie i přesto, že máme doma žárovky. Hůř jsou na tom obyvatelé Skandinávie nebo Eskymáci, ti mají polární noc několik měsíců. Takže nedostatek světla může za naše poruchy nálad, melancholii a neschopnost prožívat radost.

Co se týká světla, tak běžná žárovka nám od SAP nepomůže, neboť nemá dostatečně široké spektrum a výkon. Prý potřebujeme speciální světlo typu daylight, jež nám den prodlouží a zároveň potlačí hladinu melatoninu. Postačí pár dní, aby naše tělo díky této fototerapii si to zapamatovalo, a pak nám to nějaký čas vydrží.

Výhodné je se vydat v podzimní a zimní čas na dovolenou třeba do Thajska, na Srí Lancu nebo do Jižní Afriky, protože tam se dny nezkracují a tudíž nehrozí žádná sezonní afektivní porucha. Ovšem musíte počítat s tím, že když se vrátíte nazpět, tak vaše tělo se opět nastaví na krátký den a SAP může pokračovat. O to více byste se v tyto podzimní a zimní měsíce měli věnovat sportovním činnostem, jež nám zlepšují náladu. Někdy postačí si zaplavat, či zaběhat a z nadledvinek se nám začne vyplavovat adrenalin a hned je nám báječně na světě. Dále je tu psychowalkman, kdy mašinka s elektronikou kombinuje světelné záblesky s relaxační hudbou či speciálními zvuky a tak dokáže mozek přeladit na ideální hladinu. Výsledek je, že vás uspí nebo vybudí k aktivitě. Smutek zaženete, když budete konat věci, které vám přinášejí radost. A co třeba koníčky? Někdo si udělá radost čtením knížek, jiní skládají hlavolamy, sbírají pohledy, známky, šlechtí rostlinky nebo jenom shlédnou zajímavé filmy. Pokud ani to nezabere, vyzkoušejte horkou nebo studenou sprchu, to zaručeně navodí ve vás pocit pohody. Takovouhle službu vám udělá i sauna, kryosauna, vířivka. A jestli se staráte o domácí mazlíčky, tak vaší odměnou bude hlazení jejich srsti, a to vám absolutně dodá radost ze života stejně jako pocit, že ta zvířátka vás mají ráda, protože se o ně staráte.

Lidé trpící sezonní afektivní poruchou se mnohdy uzavírají před okolím, přestávají chodit ven mezi lidi a tráví dny doma. U takovýchto vážných případů je východisko formou psychoterapie. Pomáhá postiženým dostat se blíž k jejich pocitům a emocím, kterým se lidé snaží vyhýbat. Pokud s pomocí psychoterapeuta lidé proniknou ke svým pocitům, pomůže jim to naučit se přijímat sami sebe. Kdyby se jednalo o vážnější depresi, a ne už SAP, specialista to pozná. Podobný efekt získáte, máte-li přátele, s kterými si nejen promluvíte, ale taky zasmějete, a tak kolikrát ani nemusíte potřebovat pomoc specialisty.

V mírných dávkách se odborníci přiklánějí k alkoholu, protože je navíc antidepresivem a anxiolytikem, to znamená, že rozpouští úzkost. Pokud to ovšem přeženete s mírou, můžete mít na druhý den ještě těžší smutek a kocovinu k tomu. Lékaře byste měli vyhledat, pokud váš smutek přesáhne víc než tři měsíce a vy nejste schopni normálně fungovat. Navštivte tedy psychiatra, který ve vážných případech předepisuje léky a ty mohou fungovat třeba tak, že do mozku dodají neurotransmitery, jež v zimě občas postrádáme.

Měli byste vědět, že zimní únava a pokles pracovního výkonu jsou zcela přirozenou reakcí na zkrácený den. Snažte se proto zbytečně nepřetěžovat a klidně se přelaďte na pohodlnější režim, nebojte, na jaře budete zase aktivnější.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-105
img_3726
P6265897
konf-bez-barier08
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.