Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Existuje mužský přechod?

Existuje mužský přechod?

V období zhruba mezi 40 a 55 lety nastává u mužů andropauza, neboli mužský přechod. Na rozdíl od žen u nich v těle nedochází k pražádným fyzickým změnám, jakou například u žen v přechodu je ztráta menstruace. Proto v tomto věku mohou být muži zaskočeni depresí, změnami nálad, ztrátou elánu, častější únavou, sexuálními obtížemi, které vlastně signalizují nástup andropauzy.

Stárnutí mužů se vyznačuje hormonálním chaosem a nezbývá, než se s tím postupně smířit. Podle odborníků při stárnutí v mozku se dějí hormonální změny, které způsobují nejen, jak vypadáme, ale jak se i vyjadřujeme. Muži začínají vylučovat více ženského hormonu estrogenu a to rozběhne u nich větší vnímavost a přecitlivělost. Znamená to, že u nich klesá hladina testosteronu a estrogen stoupá. Nedostatek testosteronu zapříčiňuje u mužů úbytek svalové hmoty, přibývání tuků, poruchy erekce a ve výjimečných případech hrozí osteoporóza. U žen je tomu opačně. Muži v tomto věku mohou začít panikařit, když jim dojde, že sex už jim nejde jako dřív. Většina mužů se vrací chováním zpátky do puberty. Někteří se stávají workoholiky, jiní za své neúspěchy viní svoje děti, manželky. Nebo naopak rezignují a ženám nezbývá, než být obrněné chápavostí s rukou v ruce s trpělivostí. Některá manželství, což je smutné po dvaceti, třiceti letech se rozvádí, protože stárnoucímu muži najednou jeho dlouholetá partnerka se jeví jako stará, nepřitažlivá. Jakoby takový muž zapomněl na spoustu prožitých krásných zážitků a společné ustáté těžké časy. Nevyzrálý muž přechod nemusí zvládat a upadne do apatie, má pocit, že už je na všechno pozdě a mnohdy hledá útočiště u mladé milenky. Muži s příznaky andropauzy mají možnost se obrátit na urologii, sexuologii nebo na andrologii. Již při prvním pohovoru vám určí diagnózu. Mohou následovat i další vyšetření v podobě krevního rozboru hladiny hormonů. Příznaky andropauzy lékaři zmírňují testosteronovou substituční terapií, ta doplňuje hladinu testosteronu v krvi.

Ženy bývají takovým chováním starších mužů velmi pobouřeny, když muži opustí svoje zázemí a končí u mladých milenek. Podle psychoterapeutů prý potíže, které se objevují v přechodu mužů, mívají prazvláštní původ v dospívání. Chlapec potřebuje dospět a stát se později otcem, proto někdy pozorujeme méně tolerantní chování synů vůči svým matkám. Dle odborníků chlapec na čas uspí svoji ženskou část svého myšlení, aby později ji objevil a opět se osvobodil. Když to neudělá, tak se bude od své matky těžko oddělovat. Odborníci také zastávají názor, že je zcela normální, když dospívající mladík se chová neomaleně nebo zkouší alkohol, neboť vlastně se snaží tak napodobovat dospělé muže. A opačně, citlivý mladík sice pro svoji přítelkyni je chápající, ale pro budoucnost prý zůstává málo vyhledávaný, neboť zůstává naivním a postrádá tolik potřebnou praktičnost. Z pohledu psychoterapeuta muž musí projít dospíváním a svoji citlivost na chvíli utlumit, teprve pak se stává dospělým mužem, který je mužný, empatický a citově spolehlivý.

Pokud muž pochopí svoji ženskou část v pravý čas a postupně se s tím srovná, může z něj být výborný a spolehlivý partner.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_5427
rakousko2011-21
rakousko2011-01
55_vylet_2809-1031
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.