Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zima klepe na dveře

Zima klepe na dveře

V šichni víme, jak špatný vzduch dýcháme. Vidíme vysoké komíny chrlící hustý dým, řady aut vydávající štiplavé výfukové plyny. S příchodem zimy víme, že začnou kouřit i komíny na našich střechách. V jistém období se vzduch v našich obcích zlepšil. Bylo to období, kdy plyn byl o nějakou korunu lacinější, hodně domácností raději opustilo topení uhlím a zavedlo plynové topení. Těm šťastnějším část nákladů na zavedení plynového topení do domů proplatil stát. Teď, kdy ceny plynu šly markantně nahoru, většina domácností opět topí uhlím nebo v lepším případě dřevem. A to může být situace ještě horší, třeba na PET lahve plněné pilinami napuštěnými olejem….

A v této situaci stát zavádí novou úpravu Zákona o ochraně ovzduší. Pro vlastníky malých domovních kotelen bude mít takové důsledky. Od 1. 1. 2014 bude uplatněn zákaz prodeje kotlů 1. a 2. třídy dle platné normy. Lze prodávat jen kotle 3. třídy a vyšší. Od 1. 1. 2018 se zakazuje prodej kotlů 3. třídy. A od 1. 1. 2018 lze prodávat jen kotle 4. třídy a vyšší.

Nejpozději do 31. 12. 2016 musí povinně všichni majitelé kotlů na tuhá paliva od 10 do 300 kW nechat provést kontrolu svého kotle servisním technikem. Kontrola musí být provedena každé dva roky a musí být provedena servisním technikem proškoleným výrobcem. Na vyžádání obecního úřadu musí být předložen doklad o kontrole, pod pokutou až 20 tisíc Kč.

Od 1. 9. 2022 bude úplný zákaz kotle na tuhá paliva třídy 1. a 2. používat v domácnostech.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-205
luhacovice-06
34_zahajeni_2609-175...
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.