Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Geocaching – skvělá zábava

Geocaching – skvělá zábava

G eocaching je zábava, kterou Češi většinou znají pod pojmem „geokešing“ nebo správněji „džíokešing“. Tato zábava zaujala už spoustu rodin a nadšenci stále přibývají. Nejen, že se pobavíte touto zajímavou aktivitou, ale dostanete se tak i na čerstvý vzduch a dopřejete tělu přirozený pohyb.

Geocaching jinak řečeno vlastně znamená hledání pokladu. Příznivci na nejrůznějších místech schovávají „kešky“ (většinou jsou to malé plastové krabice a v nich uložený „poklad“) a cílem je ukryté kešky najít. Skrýše mohou být kdekoli ve městě, ale i v přírodě. Pokud se budete chtít zaobírat touto aktivitou, je podstatné mít GPS navigaci, mapu a souřadnice. Díky GPS tak budete přivedeni třeba na malé náměstí, ale pak už to bude jenom záležet na vás, jak budete rychlí a šikovní při hledání pokladu. Kešky se obvykle schovávají na neobvyklá místa, jako jsou křoví, pomníky, stromy, kašny atd. K této zábavě se rádi přidávají všechny věkové skupiny a podzimní čas přímo vybízí k procházkám krásnou krajinou, a když to spojíte s tak originální akcí, třeba o víkendu, vaše děti se tak mohou těšit na zážitky, které si všichni naplno užijete právě při hledání kešky. A obyčejná procházka krajinou se může stát zajímavější a plná dobrodružství.

Postup je jednoduchý. První krok zní, abyste se zaregistrovali na www.geocaching.com. Potom obdržíte důležité informace pro další průběh. Zadejte přímo oblast, kde zamýšlíte si tuto aktivitu vychutnat. Poté obdržíte seznam keší, jež se v zadané oblasti ukrývají. Vy si vyberete, které chcete najít a napíšete si souřadnice, jelikož bez nich byste hledali zbytečně. Vybrat si úkryty je možné podle obtížnosti a pak už vám nic nebrání, než se vydat za pokladem. Po příchodu domů neopomeňte se opět přihlásit a nalezené keše poctivě zaregistrovat.

K tomuto dobrodružství potřebujete počítač s přístupem na internet, neboť tolik potřebné informace najdete pouze tam. Hledači kešek používají turistickou navigaci, ale i navigace do auta vám udělá skvělou službu. Pokud ovšem hledáte ve městě poklad, objevíte ho i pomocí fotomapy na googlu, postačí do vyhledávače zadat souřadnice a dovíte se téměř přesně umístění kešky a co byste následně mohli prohledat. Keš je obvykle plastová krabice a v ní zápisník, kde se zaznamenává datum nalezení a přezdívka, a jako všichni objevitelé před vámi, i vy naleznete „poklady“ v podobě malých hraček, které si sice můžete vzít, ale místo nich zanecháte další hračky ve stejné nebo vyšší hodnotě pro další nadšence po vás, abyste tak předávali dál radost z nalezení pokladu. Samozřejmě, že především děti mají upřímnou obrovitou radost z takto objevených pokladů, a proto je zcela určitě vezměte s sebou.

Dokonce můžete v kešce objevit putovní předměty (travelbugy), které se mají někam dopravit. Vynalézavost příznivců nezná mezí. Například uložíte nějaký předmět v Rakousku a na web napíšete, kam má docestovat a pak už pouze čekáte. Zní to skoro neskutečně, ale nadšenci jsou vůči sobě natolik loajální, takže pravděpodobně takový předmět z Rakouska dorazí do Čech a to prý blízko vašeho bydliště. Existují i multikeše, a tady plníte i dané úkoly, které vás dovedou k finální krabičce. Pak jsou také „mystery“ keše, u kterých musíte vyluštit nějakou šifru nebo zjistit určité údaje, abyste získali souřadnice finální krabičky.

Prostřednictvím internetu tato hra spojuje spoustu lidí po celé planetě. Jestli chcete být také neustále překvapováni fantazií geocachingových nadšenců, tak neváhejte a připojte se k nim. Dostanete se kolikrát na neskutečně zajímavá místa, která byste leckdy v turistických mapách hledali marně. V současné době je na celém světě celkem 2 241 790 aktivních keší a přes 5 milionů hráčů. Hra má mnoho příznivců i mezi mladými, protože se vlastně jedná o jakousi počítačovou hru ve skutečnosti.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3650
luhacovice-05
55_vylet_2809-1031
septik1
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.