Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Stévie sladká

Stévie sladká

P ochází z Jižní a Střední Ameriky, kde byla používána indiány jako prevence proti zubnímu kazu, nebo proti pálení žáhy. Je až 300 krát sladší než cukr. V listech stévie najdete celou řadu vitamínů, jako je např. A,B,C,E, nebo K. Obsahují také vápník, hořčík, železo, kobalt či chrom. Stévii si můžete vypěstovat i doma, ale vzhledem k oblasti potřebuje světlo, teplo i dostatečnou vlhkost. Nápoje můžeme sladit čerstvými i sušenými listy stévie. V lékárně je možné pořídit sladidlo v pilulkách.

Sladká chuť signalizuje, že přijímáme energii. Po našich předcích máme hluboko v mozku zapsáno, že sladká je chuť přežití a úspěchu. Američtí vědci stanovili denní dávku na šest lžiček cukru pro ženu a devět lžiček pro muže na den.

Doporučené dávky:

Umělá sladidla jsou chemické látky intenzivně sladké chuti. Aby byla zaručena zdravotní nezávadnost umělých sladidel při dlouhodobé konzumaci, stanovují se doporučené denní dávky, takzvané ADI.

Nejběžnější a po celém světě rozšířená umělá sladidla jsou acesulfam K (E950), aspartam (E951) a sacharin (E954). Mají široké uplatnění nejen v průmyslu, ale i v domácnostech, jako sladidla při přípravě pokrmů.

Jelikož tato umělá sladidla jsou prakticky nekalorická, neškodí zubům, jsou vhodná i pro diabetiky, ale bohužel se také stávají vyhledávanou součástí  nejrůznějších diet a pokrmů zdravé výživy.

Sladidla jsou vyhlášena jako bezpečná, ale jak se ukazuje, mají i vedlejší vlivy. Například sacharin může u experimentálních zvířat vyvolávat rakovinu močového měchýře, proto se od něj začalo v potravinářství ustupovat.

Nahradilo ho jiné sladidlo s příjemnou chutí a to aspartam. Aspartam byl původně vyvinut jako bojová látka a měl být roznášen kontaminovanou vodou. Spor o jeho zařazení mezi běžná potravinářská sladidla trval velice dlouho, ale dnes je běžnou součástí nealkoholických nápojů a žvýkaček. Je méně vhodný pro tepelně připravované pokrmy, protože při vyšších teplotách ztrácí svoji sladivost. A bohužel podle laboratorních testů značně přispívá k obezitě a cukrovce.

Pro potřeby v domácnostech jsou umělá sladidla dodávána většinou ve směsích s potravinářskými sacharidy. Českému spotřebiteli jsou nejznámější asi sacharin a sorbitol. Pokud však velmi toužíte po nízkokalorickém sladidle, nebo jste diabetici, doporučuji stévii (E960) – nízkokalorické sladidlo získané z čistě přírodního zdroje. Je třeba dbát o naše zdraví .

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
m-r-polsko2011-03
vzduch-v-trinci-01
v-dolina2010-18
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.