Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Prababičky by se divily

Prababičky by se divily

N aše babičky praly vždy ve velmi horké vodě, některé druhy prádla se přece musí vyvařit a na některé se musí řádně na valše přitlačit. V dnešní době se musíme naučit s prádlem zacházet trochu jinak. Nedávno jsme se učily prát při teplotě 40°C. Ted se bude učit, jak vyprat prádlo v úplně studené vodě. Na trh přichází prací prostředky, které vyperou špínu při teplotách 15 - 20 stupňů. Na řadu přichází nové technologie v oblasti pracích prostředků i praček.

Pomocí generátoru bublin se prádlo vypere v 15°C nebo 20°C jako nyní při 40°C a při tom ušetří 15% a 60% energie. Výhoda je ve větší šetrnosti vůči prádlu, neničí tak barvy a prádlo zvládne bez úhony více cyklů praní.

Tento způsob ušetří velké množství energie, protože 90% energie se použije na ohřátí vody, což může být až 19% spotřeby energie domácnosti.

Ze statistiky vyplývá, že celkově se pere při nižších teplotách než dříve a většina domácností používá spotřebiče s energetickou značkou A+ nebo A++.

Při nákupu pracího prostředku se musíme řídit tím, co doma bude prát, zda bílé nebo barevné. Prostředek na barevné prádlo obsahuje optické zjasňovače barev a prostředek na bílé obsahuje bělicí látky. Pro speciální látky, jako třeba vlna, může být běžný prostředek příliš agresivní a mohl by ho poškodit.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PICT0131
25_zahajeni_2609-151...
18-opava-jakartovice
vzduch-v-trinci-01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.