Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zemřel Zdeněk Rytíř

Zemřel Zdeněk Rytíř

V noci z úterý na středu zemřel ve věku 69 let textař, hudební skladatel a muzikant Zdeněk Rytíř. Byl náruživý kuřák a trpěl chronickou obstrukční nemocí. Po dlouhé nemoci zemřel 1. října na srdeční infarkt. Zdeněk Rytíř se narodil 11. dubna 1944 v Táboře. Vystudoval gymnázium. Ve studiu pokračoval dále na Univerzitě Karlově v Praze, kde se věnoval angličtině a japonštině. Z osobních důvodů však studium předčasně ukončil. V době studia na vysoké škole začal psát poezii, hrát na baskytaru a foukací harmoniku.

Do hudebního světa se dostal v uvolněné době 60. let. Nejprve jako hudebník, hrál na více nástrojů, hlavně na baskytaru. Prošel beatovými kapelami Mefisto, Golden Kids, Blue Five, Tučňáci, Karkulka...

Jeho největším vzorem v textařských začátcích byl Bob Dylan a dokázal mistrně převést jeho písně do češtiny. Nejznámější z těchto písní je asi hit Časy se mění..

Zdeněk Rytíř spolupracoval s Václavem Neckářem a skupinou Bacily. Byla to jeho největší tvůrčí etapa, kdy vynikla alba Planetárium, dále Příběh, písně a balady.

Rovněž spolupracoval se skupinou Olympic, které napsal např. Otázky, Bon soir, mademoiselle Paris, Já a Dynamit.

Rytíř psal texty také pro Lenku Filipovou, Prý se tomu říká láska, Za všechno může čas a Hotelové zrcadlo.

Svou stopu zanechal Zdeněk Rytíř rovněž v české country. Pomáhal Michalovi Tučnému založit skupinu Tučňáci. Píseň poslední kovboj je jejich největším společným hitem, dále pak písně Báječná ženská, Pověste ho vejš, Tam u nebeských bran, Snídaně v trávě a Jižanský rok.

Pro Karla Gotta napsal Zdeněk Rytíř texty k písním Zůstanu svůj, To musím zvládnout sám, Zvonky štěstí a Včelka Mája.

Pro Karla Zicha napsal Alenku v říší divů, Penzion Blues a Chtěl bych umět napsat baladu.

Martě Kubišové otextoval Baladu o kornetovi a dívce, Ring-o-ding, Hej, Jude a Ukolébavku pro nenarozené děti.

Pro Hanu Hegerovou píseň Čím dál tím víc, Rozvod, Penzion na předměstí.

Pavlu Bobkovi otextoval Vincenta.

Petře Janů napsal text k písni Motorest.

Zdeněk Rytíř složil až 2000 textů. Bohužel 1. října 2013 zemřel, ale jeho krásné písně budou žít pořád dál.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-06
cyklomaraton-k24-201...
edf-tour-2010-bielsk...
IMG_5444
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.