Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zahrajte si golf – prověří váš charakter

Zahrajte si golf – prověří váš charakter

Z historie golfu víme, že Skotové tuto hru postupně rozvíjeli na svých pobřežních hřištích na území zvaném links. Golf předávali dál a zároveň vytvořili základní pravidla a soubory zvyklostí, které přetrvaly až do dnešních dnů.

Golf je sportem i pro obyčejné víkendové hráče. Finančně vychází skoro stejně jako lyžování či tenis. V tomto sportu neskryjete špatnou povahu a není v něm místo pro nečestné hráče. Během hraní musíte mít úctu k soupeři, určitou sebekázeň, smysl pro humor a na místě je i dobrý vkus a způsoby.

Na takovém golfovém hřišti je osmnáct jamek a každá se skládá z odpaliště a odtud se hraje první rána z podstavce pod míčkem, zvaného tee, obvykle jedné doporučené dráhy, kudy se má hrát a jamkoviště, což je prostor greenu a jeho nejbližšího okolí. Na greenu je jamka označená z dálky viditelným přibližně dva metry vysokým praporkem. Green je plocha kolem jamky, kde tráva je sestříhána tak, aby hráči mohli provozovat velmi jemné údery po zemi. Proto trávník připomíná jemný koberec. Aby hra nebyla příliš jednoduchá, jsou právě u golfu hojně využívány optické klamy, přírodní překážky v podobě stromů, vody, husté vysoké trávy, různé písečné prohlubně, kterým se říká bunkery, převýšení, dokonce vítr atd.

Golfové jamky se liší hlavně délkou, a to je vyjádřeno číslem, které nese název, par. Par, udává počet ran, kterým by jamku průměrně hrál hráč s handicapem nula. Jamky mají par 3 (80 až 236 m), par 4 (237 až 436 m) nebo par 5 (437 až 580 m), tedy jedna až tři rány v poli (prostor mezi odpalištěm a jamkou) a dvě rány na greenu. Čím méně ran na osmnáctijamkovém hřišti potřebujete, tím lépe. Součet těchto parů všech osmnácti jamek určuje par hřiště, který je většinou 72 ran.

U golfu se hranice mezi amatérem a profesionálem striktně dodržují. Slovo amatér v golfu vůbec neznamená horší výkonnost, pouze značí hráče, jehož způsobem obživy není hra nebo výuka golfu. Hra špičkových amatérů se od hry špičkových profesionálů prý nijak neliší. Není tajemstvím, že nejlepší světoví profesionálové vydělávají mnoho peněz a to nejenom výhrami v turnajích.

Jako v každém sportu, i tady je cesta k dokonalosti hodně trnitá a konkurence veliká. Oproti tomu cesta na výsluní v golfu může mít rychlejší postup než v jiných sportech a hráč s vynikajícími výsledky se tak dostane třeba i za rok do světové špičky. V golfu nikdy nehrajete proti soupeři jako třeba v tenise. Soutěžíte prostřednictvím hřiště a rozhoduje váš a jeho výkon na hřišti. U golfu se neběhá, ale je to vlastně sport fyzicky i psychicky náročný. Odpalujete rány někdy i přes dvě stě metrů a to už musíte fakt mít skvělou kondičku, protože jsou nejvíce namáhány svaly paží, ramen, zad, břicha a stehen. Když k tomu ještě přidáte přes deset kilometrů chůze a psychické až pětihodinové vypětí a hraní za každého počasí, což je opravdu hodně vyčerpávající. A to ještě na tahacím vozíku si musíte sami dopravovat patnáctikilový vak na hole.

Golf je v dnešní době hodně populární u všech věkových skupin. Pro hru na většině hřišť v Česku potřebuje hráč zelenou kartu. Tu získáte prokázáním herních schopností a znalostí etikety a provozu na hřišti. Kartu nepotřebujete na veřejných hřištích. Můžete získat členství v klubu nebo existuje i členství v České golfové federaci. Ovšem jedna hra na hřišti – 18 jamek – v Česku stojí od 200 do 3 500 Kč. Cena se odvíjí podle klubu a dní v týdnu. O víkendu zaplatíte více.

Hrát golf mohou i malé děti v předškolním věku. Například světová jednička Tiger Woods hraje od dvou let a český hráč Alex Čejk se stal už v necelých sedmnácti letech profesionálem.

K základnímu vybavení pro golf na hřišti je potřeba mít sadu holí, golfové míčky a k tomu velkou tašku na hole. Obuv musí mít speciální podrážky. Základní vybavení na golf je cenově srovnatelné například s výbavou na hokej, tenis, ale i lyžování. Tato výbava vám vydrží hodně let, hráči hrají i s holemi deset i více let starými.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-23
P1100029
img_9089
14
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.