Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Horký a chutný čokoládový nápoj

Horký a chutný čokoládový nápoj

N ázev článku jistě mnohým z vás správně napověděl, že jde o oblíbené kakao. Nejsem si sice moc jistá, jestli přívlastek čokoládový je pro tento nápoj výstižný, ale jistě mi dáte zapravdu, že ty ostatní se k němu hodí. Jeden přívlastek, chcete-li vlastnost v názvu však přece jen chybí, a přitom je velmi důležitý. A sice, že kakao je i velmi zdravé.

Když si ráno člověk nalije horké kakao do hrnku, možná ho ani nenapadne, že tento nápoj vlastně vyrostl na stromě zvaném kakaovník. Tento strom se začal pěstovat již před tisíci léty. Jeho pěstiteli byly již národy staroamerických kultur. Zmíněné starověké kultury vyráběli z hořkých zrn kakaových bobů nápoj, kterému říkali Xocoatl, jenž podporoval zdraví. Díky svým výživným hodnotám a schopnosti poskytnout energii i dlouhodobou vytrvalost se tento nápoj dočkal pocty svých spotřebitelů. Jeho místo však nebylo jenom na jídelním stole, ale také v ekonomice, sociální interakci, dokonce i v náboženství. Kakaem se léčili také původní Mayové, Aztékové a Egypťané.

Do Evropy se kakao dostalo ve středověku a bylo používáno na víc než sto způsobů. Pomocí tohoto nápoje se zaháněla únava, léčila vyhublost, horečka, angína. Dále pomáhal i proti srdečním potížím, anémii, problémům s dýcháním, ledvinové a střevní problémy nevyjímaje. Uvádělo se, že podporuje trávení, zlepšuje funkci jater. Svou zásluhu mělo také na rozvoji dobré nálady. Samozřejmě ji má i dnes. Ačkoliv se dosud nepovedlo vědecky vysvětlit nebo potvrdit, proč vlastně kakao na zmíněné potíže zabírá, přesto ještě v dnešní době existují ve Střední a Jižní Americe jisté populační skupiny, které zůstaly kakaovníku věrné a používají různé jeho části při přípravě tradičních léků.

V kakau zrovna tak jako v čokoládě najdete spoustu polyfenolických látek, které jsou souhrnně nazývány flavonoidy. Tyto látky působí na zdraví v mnoha směrech velmi pozitivně. Zajímá vás, co je v nich tak dobrého? Tak tedy, flavonoidy jsou přírodní substance. Nacházejí se v rostlinách a pochopitelně i v potravinách a nápojích rostlinného původu. Kromě kakaa je najdete také v jablkách, hroznech luštěninách apod. Tyto látky mají antioxidační účinky, to znamená, že jsou pro lidské tělo ochranou před volnými radikály. Tím chrání buňky před poškozením a mimo jiné tím v podstatě zpomalují proces stárnutí. Flavonoidy obsažené v kakau dokáží změnit průběh patologických procesů, které jsou spojené s vývojem kardiovaskulárních chorob a tím nás před tímto typem nemocí chrání. Nedávno bylo také zjištěno, že zmíněné látky v kakau umí inhibovat sekreci tekutin v tenkém střevu. Takže kakao je vhodné i při léčbě průjmu.

Kakao je poměrně tučný nápoj. To však není důvod k velkým obavám. Tuky jsou totiž z jedné třetiny zastoupeny kyselinou olejovou. Ta též mastná kyselina je součástí olivového oleje, jehož blahodárný vliv na zdraví je známý. V případě zbývajících dvou třetin se sice jedná o nasycené mastné kyseliny. Z těch je tam ale nejvíce kyseliny stearové a kvůli té se profil tuků v krvi rozhodně nezhorší. Z toho vyplývá, že není nijak zvláště škodlivá, i když reprezentuje nasycené mastné kyseliny.

A co dalšího užitečného můžete v kakau najít? Například rostlinné steroly a stanoly. Tyto látky dovedou alespoň částečně blokovat vstřebávání cholesterolu z trávicího ústrojí. Kakao je výživné, a tak v něm nesmějí chybět minerály jako draslík, vápník hořčík a měď. A to není samozřejmě všechno. Obsahuje i nerozpustnou vlákninu.

To, že hořká čokoláda významně snižuje krevní tlak, není žádná nepodložená hypotéza nebo teorie. Tato skutečnost byla prokázána. A není k tomu zapotřebí ani velkého množství této sladkosti. Stačí pouhých šest gramů denně. Mohlo by to být i víc, když se konečně zase jednou objevil lék, který tak báječně chutná, viďte? Kakaové nápoje a hořká čokoláda se osvědčily i jako sladká prevence diabetu. Navíc působí na srážlivost krve a tedy i na zdraví cév. Není také vyloučeno, že nepomáhají také imunitnímu systému.

Kakaové nápoje se těší velké oblibě mezi dětmi. Ostatně jako všechny sladkosti. Je sice pravda, že tyto nápoje lze považovat za kalorickou bombu, protože jsou jimi doslova nabité. Ovšem na druhé straně bychom měli vzít v potaz, že prostřednictvím kakaového nápoje zajistíme dětem nejen příjem flavonoidů, ale také mléka a dokonce i bílkovin. Právě díky obsahu bílkovin dovedou kakaové nápoje zasytit lépe, než třeba slazené limonády. Tato skutečnost může mít navíc pozitivní vliv na celkový příjem kalorií.

Kdyby vám snad někdo v budoucnosti tvrdil, že kakau a hořké čokoládě byste se měli vyhýbat, protože z nich nebudete mít nic užitečného a jenom kvůli nim přiberete, nevěřte. A když vás dítě poprosí, jestli si smí vzít kousek čokolády, dovolte mu to, ale dohlédněte, aby jí nespořádalo moc najednou. Až si vaše ratolesti příště řeknou k snídani o kakao, udělejte jim ho. A když už ho uvaříte, dopřejte si i vy jeden hrnek tohoto výživného nápoje. Alespoň si po ránu osladíte život a svět se vám bude zdát veselejší.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

20_zahajeni_2609-125...
Olympiada_v_Sizuoka1
okolo-msk2011-106
68_vylet_2809-1855
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.