Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jeřabiny

Jeřabiny

J eřabiny máme jedlé a nejedlé. Jak je od sebe rozeznáme? Úplně jednoduše. Jedlá jeřabina má lístek zubatý po okraji jen do poloviny a zbytek lísku je celokrajný. Chuť má sladkokyselou. U nejedlé jeřabiny je okraj lístku zubatý celý. Když ji ochutnáme, tak zjistíme, že je hořká a trpká.

Jeřabiny rostou na stromu jeřábu. Plody můžou mít barvu oranžovou až tmavě červenou. Záleží na druhu jeřábu a těch je až 800. Jsou nízkokalorické s vysokým obsahem vlákniny, minerálu a vitamínu.

Léčivé účinky jeřabiny

Jeřabiny jsou zdrojem vitamínu C, A, kyseliny jablečné, flavonoidu, jódu, železa  a vápníku. Plody jeřabiny obsahují karoten, cukr, organické kyseliny, pektinové látky a rutin. Díky velkému obsahu vitamínu jeřabiny posilují náš imunitní systém. Jeřabiny pomáhají při poruchách štítné žlázy a krevního tlaku. Pomáhají při léčbě střevních a revmatických problémech, při menstruačních a klimakterických potížích, snižují hladinu cholesterolu v krvi a jsou hlavně vhodné pro diabetiky. Dále zmírňují bolesti kloubů, problémy při revmatických chorobách, dně, dušnosti a zánětu průdušek. Plody a listy jeřabiny podporuji léčbu močového a trávicího ústrojí. Dokážou totiž vyplavovat z těla nemocného močový písek a vylučovat žluč. Pozor, konzumace velkého množství jeřabiny může způsobit průjem.

Zpracování jeřabiny

Jeřabina má v kuchyni široké uplatnění. Dává se do kompotu s jablky, mrkví a hruškami. Díky ní mají zavařeniny jedinečnou chuť a barvu. Jeřabiny můžeme také sušit a následně přidat jako rozinky do pečiva nebo jogurtů. Zralé umyté plody povaříme asi 20 minut a přidáme cukr. Necháme přes noc odpočinout a pak usušíme. Z jeřabin se dělají spolu s jablky chutné marmelády a mošty. Jsou vhodné i pro lidi, kteří mají problémy s nadváhou, protože jeřabiny jsou kaloricky srovnatelné s bramborami.

Jeřabiny jsou nejen zdravé a chutné, ale slouží i jako potrava pro ptáky v přírodě. Myslím, že každý v dětství navlékal barevné korálky z jeřabiny.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

33
P5303044
PA062159
P6265921
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.