Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Chcete mít stále krásné bílé zuby?

Chcete mít stále krásné bílé zuby?

V ětšina z nás byla už od útlého věku poučována nutností čistit zuby ráno i večer. Podle dentálních hygieniků je pro zdravé a krásné zuby rozhodující nejen čištění zubů dvakrát denně, ale taky způsob, jakým si zuby čistíte. Ideální jsou prý kartáčky menší a užší, ale každý už si sám vybere, co mu více sedí a zda dá přednost měkkým nebo tvrdým štětinám a jaký zvolí tvar zaoblení.

Potom záleží na technice čištění, kde se doporučuje, aby probíhalo od dásně k zubu a to jemnou vibrací anebo stíráním kartáčkem drženým pod úhlem 45 stupňů. Po vyčištění vnějších a vnitřních ploch přijdou na řadu žvýkací části. Nesmírně důležitá je hygiena mezizubí. Doporučují se zubní nitě používat dohromady s mezizubním kartáčkem. Nitě se hodí spíše na přední zuby a speciální kartáčky zase na postranní partie. Hygienu byste neměli opomenout vždy završit ústní vodou. Není nic důkladnějšího a efektivnějšího za pečlivým vyčištěním zubů, než použití ústní vody, která likviduje bakterie.

Nezapomínejte ani na pravidelné návštěvy stomatologa dohromady s dentálním hygienistou. Někomu může připadat, že dentální hygiena je zbytečný rozmar, ale pozor, nejenže se naučíte správnou techniku čištění, ale budete zbaveni zubního kamene, pigmentací a zubního plaku.

Překvapivé shodnutí stomatologů je, že pro důkladné vyčištění zubů není zubní pasta až tak důležitá. V případě bělení nebo regenerace zubní skloviny tomu už tak nebude. Osvědčuje se napřed vyčistit zuby bez pasty, pouze s kartáčkem a vodou a poctivě přitom vyplachovat ústa. A až pak čistit s pastou a to skutečně bělící či regenerující profesionální pastou. Taková pasta se ani nemusí vyplachovat. Jejím použitím získáte viditelnější výsledky. Ono totiž při odstraňování plaku vám postačí i pasta zakoupená v drogerii, ale pro vybělení nebo odstranění daného problému, jako je třeba snížení citlivosti, byste se měli zaměřit na profesionální výrobky.

Specialisté nás uklidňují, že pokud budeme o své zuby důkladně pečovat, nemusíme se dědičných dispozic obávat. Pouze postavení zubů či kvalita zubní skloviny prý mohou být zapříčiněny geny.

Toužíte mít bílé zuby, ale pijete hodně kávy a červené víno? Nechte si zuby vybělit profesionálně, ovšem musíte mít zuby zdravé. Po vybělení zubů byste se měli vyhýbat potravinám a nápojům, které vám vaše snažení zkazí a to tabáku, tmavým čajům, červenému vínu atd. Zářivým výsledkům mohou bránit i nejrůznější náhrady (korunky, fasety), složení slin nebo i zvýšená citlivost zubů. V takovém případě je potřeba zuby po dobu dvou týdnů, a to každý den, důkladně fluorizovat, a teprve potom, když citlivost vymizí, provést bělení.

Jen některé vady na kráse se dají napravit a to třeba tím, když se odhodláte například nosit rovnátka, dentální hygiena by v tomto období měla být důslednější a také věnovat zubům byste se měli v podobě častějšího fluorizování a nevynechávat profesionální čištění každé čtyři měsíce.

A jestliže máte v ústech trvalé korunky či fasety, postačí se o zuby starat stejně jako o vlastní a pozornost věnovat dásním v okolí implantátu, abyste tak zabránili nepříjemným zánětům. Uvažujete-li o bělení, bylo by nejlepší naplánovat si ho ještě před nasazením náhrady.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140664
71_2soutezni_den_290...
narozky3
P6265903
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.