Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Léčivá kůra stromu

Léčivá kůra stromu

P řipadá vám to zvláštní, možná až nesmyslné, že právě kůra stromu může léčit? Buďte si jisti, že může a jak. Snad všichni známe léčivou kůru stromů a ani o tom možná někteří nevědí. Většina hospodyněk ji přidává do pečení. Někteří lidé ji dokonce považují za pochoutku a nebrání se její konzumaci, což je moc dobře. Teď možná čekáte, že uvedu nějaký cizojazyčný název zmíněné kůry, který bude těžké si zapamatovat a ještě náročnější bude jej bez chyby vyslovit. Ale nebojte, jazyk si při tom nepolámete. Přiznám se, že i pro mě samotnou to bylo nemalé překvapení, když jsem zjistila, že skořice je vlastně kůrou stromu. Ano, slyšeli jste dobře, skutečně tady celou dobu mluvím o „obyčejné“ skořici. O tom, že je doopravdy léčivá a dovede pomoci od mnohých potíží, vás vzápětí přesvědčí tento článek.

V USA si skořice získala značnou popularitu coby nutriční přísada, či doplněk. Má totiž hned tři významné výhody. Není drahá, a přitom nezávadná a její příznivé účinky na lidské zdraví lze prokázat. Většina lidí ji užívá v podobě kapslí. Nemusím snad ani zdůrazňovat, že daleko lepší je dopřávat si ji jinak, bez chemie. Například v podobě čaje.

Stejně jako jiné potraviny, či koření, má i skořice více druhů, konkrétně řečeno dva. Jeden z nich je tmavě hnědé barvy a druhý zase barvy žlutohnědé. Tyto dva druhy jsou alespoň u nás k mání. Zdá se to až neuvěřitelné, ale každý ze zmíněných druhů pochází z jiného druhu rostlin. Tmavě hnědý druh zvaný Cassia našel své místo především v kari koření a také v čínské a korejské kuchyni. Druhé variantě světlejší barvy se říká zeylanikum a jejím domovem je Ceylon. O skořici lze říct, že je jednou z mála potravin, lépe řečeno spíš přísad, která není nijak upravována. Mám teď na mysli fakt, že skořice, která se získává ze stromu skořicovníku, vypadá stejně jako ta, kterou máme v našich kuchyních. Zmíněný strom můžete najít v různých tropických oblastech. Kromě již výše zmíněného Ceylonu, se skořicovník pěstuje například na Srí Lance, odkud také pravděpodobně pochází ta nejkvalitnější skořice. O skořici z Ceylonu platí totéž. Jih Číny, Thajsko a Indonésie, to jsou další státy, kde se s tímto stromem můžete setkat. První sklizeň úrody většinou nastává ve druhém nebo třetím roce života stromu. Myslím, že dobrou skořici nemáte šanci přehlédnout. Její červeno-žluto-hnědá barva, která je pro ni charakteristická, ji společně se specifickou vůní ihned prozradí.

V současnosti je takový trend nakupovat ve velkém, abychom ušetřili. Ani skořice není výjimkou. I ji si můžete klidně pořídit větší množství najednou. Je však důležité pamatovat na správný způsob skladování, aby koření neztratilo svoji specifickou vůni a chuť. Vhodným místem pro uložení svitků je skleněná nádoba, kterou uzavřeme a uchováváme při pokojové teplotě tam, kde skořici nebude obtěžovat pražící slunce. Mletou skořici můžete také přesypat do nádoby nebo ji ponechat v sáčku, ale v tom případě bychom měli sáček zavírat, třeba pomocí gumičky nebo sponou. Myslím, že když použijete kolíček na prádlo, také se nic nestane.

Byly prováděny klinické pokusy a studie, ke kterým si vědci zvolili jako předmět právě tmavě hnědou odrůdu skořice. Víme už, že ji Číňané často používají při přípravách pokrmů. Toto koření však dokáže daleko víc než zlepšit chuť. Již od dávných dob bylo používáno v čínské, ájurvédské a řecké medicíně. Také staří Egypťané znali její blahodárné účinky. Skořice pomáhala a pořád pomáhá proti cukrovce i problémům s trávením. Byla prozkoumána celou řadou významných studií. Místem, kde byly tyto studie prováděny, byl zejména Pákistán. Studie si monitorovaly zdravotní organizace z USA a z Holandska. Jedna z prvních studií zjišťovala právě, jestli skořice skutečně dokáže léčit diabetes. Po čtyřicet dní vědci podávali lidem trpícím cukrovkou 1,3 gramu nebo 6 gramů skořice denně. A jaké byly výsledky? Hladina cukru v krvi se u těchto osob snížila o celých 18 až 29 %. O 7 až 27 % byl nižší LDL cholesterol. Celkový cholesterol pak klesal o 12 až 26 %, aniž by při tom došlo ke ztrátě ochranného HDL cholesterolu. Snižovala se i hladina triglyceridů a to o 23 až 30 %.

Skvělou zprávou je, že účinky skořice přetrvávaly i poté, co ji účastníci výzkumu přestali konzumovat. To je jasný důkaz toho, že stačí toto koření jíst pravidelně, nemusí to být za každou cenu každý den a hladina cukru v krvi vám klesne stejně jako špatný cholesterol a triglyceridy. Podle všeho však skořice potřebuje čas. S největší pravděpodobností se musí nejdřív v organismu „zabydlet“ a teprve pak nám začne prospívat. Je tedy lepší ze začátku ji užívat těch čtyřicet dní nepřetržitě a denně, pak teprve méně často, aby její účinky skutečně trvaly. Samotná skořice si sice s rozvinutou cukrovkou bohužel neporadí, ale může se stát jednou z možností léčby. U pacientů, kteří užívají inzulín nebo léky na ředění krve, by bylo vhodné, aby před tím, než začnou konzumovat více skořice, informovali o svém rozhodnutí svého lékaře a zkonzultovali to s ním. Řídit se heslem „čím více, tím lépe“ v případě skořice není příliš rozumné. Denně bychom ji měli sníst přibližně pouhé tři gramy, což je méně než čajová lžička.

Diabetes není zdaleka jedinou nemocí, proti které můžete pomocí skořice bojovat. Toto koření si troufne i na samotnou rakovinu. Dokáže totiž potlačit tvorbu i projevy rakovinotvorného bujení. Skořici by v tomto případě bylo možné přirovnat k jakémusi strážci či hlídači, který se stará o to, aby nádor nedostal dostatek živin i kyslíku a tyto nežádoucí buňky se pak přestanou rozšiřovat. Takové alespoň byly závěry americké studie, během které osoby trpící rakovinou, či leukémií užívaly skořicový extrakt. Vědci kromě toho zkoumali i vliv skořice na cukrovku 2. typu. Toto koření dovede skutečně zatočit s velkým množstvím potíží, například zlepšuje trávení, odstraňuje bolest svalů i kloubů, projevy revmatismu jsou díky němu nižší, menstruační potíže a kašel mírnější. Pomáhá také při nevolnostech, proti infekcím, proti celulitidě a samozřejmě i proti nachlazení. Nemáte chuť k jídlu? Snězte trochu skořice a bude to lepší.

Složení skořice je unikátní, a proto je typickým kořením pro období podzimu i zimy. Nejspíš za to vděčí své schopnosti prohřát organismus, kterému chlad nedělá zrovna dobře. Její antibiotické účinky navíc podporují a nabuzují imunitní systém, čehož je rovněž velmi zapotřebí. Je skoro zbytečné připomínat, že podzimní a zimní měsíce jsou jako stvořeným obdobím pro chřipky a nachlazení. Obáváte se, že vás tato onemocnění letos opět skolí? Předejděte těmto nepříjemnostem právě pomocí skořice a medu. Tyto dvě potraviny si získaly titul nejlepší přírodní prevence nebo dokonce terapie nejen proti chřipce a nachlazení, ale i proti angíně. Med je totiž považován za přírodní antibiotikum a spolu se skořici představují dva silné spojence a ve spojení s ní medu ještě přibude síly.

Skořice však neprospívá našemu tělu jenom vnitřně. Dokáže zlepšit i náš zevnějšek. Její blahodárné účinky na vzhled byly odhaleny dokonce dřív, než ty léčivé a její využití v kuchyni. Toto koření regeneruje tkáně, zlepšuje celkové spalování buněk a urychluje látkovou výměnu. Všechny vyjmenované účinky byly prokázány. A tak v kosmetice používá především k potlačování celulitidy. Téměř v každém kosmetickém salónu vám udělají speciální zábal. Dodnes nebylo přesně ustanoveno, jestli skořice může pomoci také zhubnout. Někteří specialisté na výživu však tvrdí, že by toho mohla být schopná právě proto, že, jak už víme, snižuje hladinu cukru v krvi a to je účinné i při snižování tělesné hmotnosti. Takže, podle slov specialistů, se zde při dlouhodobé konzumaci skořice nejedná o množství a dobu, po kterou ji budeme jíst, může inzulín působit lépe. To znamená, že toto koření skutečně může být nápomocné v boji s nadbytečnými kily. Samozřejmě samotná konzumace nestačí k dosažení očekávaného výsledku. Pohyb je nezbytný.

Je moc dobře, pokud vám skořice chutná. Dopřávejte si ji, ale nepřehánějte to s množstvím.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303073
krajsky-odborn13
img_3778
IMG_1002
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.