Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná

H líva ústřičná je houba, která je velmi léčivá a posiluje hlavně naši imunitu. Najdeme ji zejména na pařezech a to ve velkém množství, z nichž čerpá sílu. Hlíva ústřičná má zázračné vlastnosti. A také skvěle chutná. Hlíva ústřičná je nejen skvělá v kuchyni, ale také léčivá. Obsahuje mnoho minerálů, stopových prvků, nejcennější jsou však látky zvané glukany. Má na lidské tělo zvláště zdravé účinky. Podporuje imunitní systém.

Řada imunologů považuje hlívu ústřičnou a glukany z ní extrahované za nejúčinnější prostředek stimulující imunitu, a aby fungovala tak, jak má. Glukany lze také izolovat i z kvasinek, hlíva je však jejich skvělý, přirozený a bohatý zdroj.

Nepůsobí okamžitě, ale na druhou stranu, nemá žádné negativní účinky. Pozitivních je však celá řada. Glukany dodávají vitalitu. Posílením obranyschopnosti schopnosti glukanů nekončí. Zvyšují tvorbu červených krvinek, čímž posilují výkonnost a vitalitu. Likvidují nebezpečné radikály, jež ohrožují naše zdraví. Osvědčily se také při ozařování, kdy mírní negativní účinky a mají také preventivní účinky proti zhoubnému, neboli nádorovému bujení. Pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Jsou velmi prospěšné při alergiích.

A nejen u člověka, ale také se využívají ve veterinární léčbě, například pro podporu odolnosti psů, kteří za soužití s námi i šlechtění platí civilizačními chorobami.

Hlívu lze koupit, sbírat i pěstovat. Jak už jsem se zmínila, roste hlavně na starých pařezech. K dostání v obchodech bývá i hlíva čerstvá. Dobrý je i hlívový guláš, nebo polévka. Také je velmi dobré a hlavně chutné, a to, kdo má rád houby na kyselo, tak ji naložit do sladkokyselého nálévu. Dá se také mrazit, ale musí se předvařit ve slaném nálevu a po vychladnutí ji dáme zmrazit.

S manželem často tuto houbu vyhledáváme. A teď je na ní právě vhodný čas. Již včera jsme našli pár pěkných a zdravých kousků, které se také dají upotřebit i na vaječinu. Je to velmi dobrá pochoutka. Takže nenechte si ujít sběr Hlívy ústřičné.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

27_zahajeni_2609-162...
P6231615
P5303067
19
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.