Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Boj s plísní

Boj s plísní

P lísně jsou mikroskopické houby, které se vyskytují ve vlhkém prostředí. Nejlépe se jim daří při teplotách okolo 25 °C, jsou však schopné růst a rozmnožovat se i při -10 °C. Rozmnožování plísně dochází rozrůstáním mycelia a sporami. Když spora dopadne na vlhké místo s živinami, začne klíčit a růst. Vytvoří se nové reprodukční orgány a do okolí se uvolňují zralé spory. Protože jsou malé a lehké, tak je vzduch roznáší poměrně daleko.

Pokud se v ovzduší vyskytuje vysoká koncentrace spor plísní, je to pro zdraví člověka nebezpečné a často dochází ke vzniku astmatu, alergického a infekčního onemocnění.

Plísňový zápach je pro člověka také nebezpečný, může poškodit sliznici dýchacích cest a očí. Dále způsobuje bolest hlavy a podráždění pokožky. V některých případech můžou v tělních orgánech, spory vyklíčit a růst.

Riziko vzniku plísně
  • V nezateplených nebo špatně zateplených domech.
  • Tam, kde se suší prádlo, pěstují se květiny, málo se větrá a málo topí.
  • V malých bytech, kde žije více osob.
  • Kde je nábytek umístěný blízko stěny.
Ve starých domech a bytech jsou netěsné okna. Díky tomu dochází neustále k výměně vlhkého vzduchu z místnosti, za méně vlhký venkovní. Pokud však máme nová plastové okna, a když nevětráme, nedochází k výměně vzduchu a vlhko se vsakuje do zdí. Vlhká zeď je potom náchylná ke vzniku plísně.

Co dělat, když se plíseň objeví
  • Odstranit příčinu vzniku plísně.
  • Udržovat vlhkost v bytě 40 až 50%.
  • Plíseň odstranit dezinfekčními přípravky, které jsou určené přímo k likvidaci plísně. Doporučuje se odstranění mokrou cestou, aby se plíseň nemohla roznést vzduchem. Například zeď postříkat přípravkem Savo proti plísni. Nechat zaschnout, neomývat ani neseškrabávat, hrozí nebezpečí roznesení plísně a vdechnutí.
  • V případě potřeby odstranit omítku napadenou plísní a nanést novou.
  • Někdy je nutné přidat zvenku izolační vrstvu a zlikvidovat tepelné mosty.
Je lepší vzniku plísně předcházet, než s ní potom bojovat.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-11
m-r-polsko2011-05
img_3711
P5303073
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.