Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články ČESNEK - lék téměř na všechno

ČESNEK - lék téměř na všechno

P atří do druhu zeleniny čeledi liliovitých. Již staří Římané a Číňané používali česnek pro jeho velmi dobré léčivé a posilující účinky. Jedná se o vytrvalou rostlinu na bázi se stlačenou kulovitou cibulí. Při oddělení stroužků je možno takto česnek vegetativně rozmnožovat. Česnek pochází ze Střední Asie, původní vlastí česneku je Mongolsko Džungorsko a Kirgidzské stepi. Dokonce se hojně pěstoval a používal ve Starém Egyptě. Byl oblíbeným i při dochucování různých pokrmů i u Židů. Pomáhal jim dezinfikovat trávicí soustavu a udržovat stabilitu organismu.

V čínské medicíně se používá česnek již 3000 let. Je bohatý na vitamíny A, B, C, selen, vápník a jód. Snižuje cholesterol, je výborný na srdce a na pročišťování cév, dále je výborný užívat při chřipce a při kašli, kdy se smíchá s medem a mlékem.

Další léčivé účinky tohoto zázraku

Působí velmi razantním způsobem na posilování imunitního systému. Říká se taky, že česnek je přírodní antibiotikum.

Pěstování

Je to poměrně nenáročná rostlina, sadí se nejvíc na podzim, ale můžeme sadit i na jaře přímo na záhony. Potřebuje dobrou propustnou půdu.

Několik rad, jak se vyhnout neúspěchu a mít dobrou sklizeň
  1. Objednat kvalitní sadbový česnek.
  2. Zvolit dobré místo, kde česnek zasadíte, miluje sluneční místo, kde proudí vzduch.
  3. Nedávejte ho do stínu a vlhka.
  4. Na půdu není náročný, stačí mu lehčí půda předem připravená a pohnojená.
  5. Nedoporučuje se kravský a čerstvý hnůj.
  6. Nenechte půdu vyschnout.
  7. Sklízejte, když je česnek zralý.
Sklízejte, když je nať uschlá, to znamená, že cibule je hotová a připravená k vytažení. Sklizeň začíná v období července a srpna. Pak skladujte v chladných místnostech zavěšených do copů.

Český česnek má ve světě výborné jméno. Je to tím, že české odrůdy jsou velmi kvalitní neustálou péčí odborníků a pěstitelů. V minulosti a současnosti, bohužel vytlačil český česnek čínský, který je sice levnější, ale kvalita je mizerná ( jeho chuť spíš páchne než voní).

Nejznámějšími a dalo by se říci nejlepšími odrůdami jsou paličáky a nepaličáky.
Paličáky – kulovité květenství s květy a pacibulkami – palice. Kvůli stvolu v cibulce, který ke stroužkům přivádí vzduch, dříve vysychají. Velké stroužky, atraktivní vzhled v ČR je velmi populární. Nejznámější odrůdy jsou Havran, Slavín, Mirka a Džambul.
Nepaličáky – bez květní stolice s větším obsahem silic a intenzivnější chutí. Spolehlivější výnosy a delší skladovatelnost. Odrůdy Anton, Lukan, Japo..

Zajímavosti:

Plocha osázená česnekem v ČR:
rok 2010 - 1400 ha
rok 2012 - 164 ha
rok 2013 - 181 ha

Česnekové kraje:
Středočeský    - 70 ha
Jihomoravský - 39 ha
Ústecký - 17 ha
Olomoucký - 10 ha

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn10
81_ruzne_0110-0910
19
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.