Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vodní dýmka

Vodní dýmka

N ěkteří z nás prožili dovolenou na Africkém kontinentě dovolenou. Byla krásná, exotické prostředí, slunce moře, bazar. Všichni si kupujeme suvenýry, někteří si přivezli mušličky koupené ve stánku – mušličky vylovené z moře se z některých zemí vyvážet nesmí, nebo místní rukodělné výrobky, někteří si přivezli vodní dýmku.

Říká se jí také vodnice, farec, šíša, nargila, hookah. Místo, kde šíša vznikla, není známé, ale zřejmě ji vymysleli Peršané. Poté se rozšířila do Arábie, na Střední východ, do Asie a severní Afriky. Vlivem rušnějšího turismu je ve stále větší oblibě v Evropě a Severní Americe.

Někteří se mylně domnívají, že šíša se používá ke kouření drog. Speciální vodní dýmka, která se od tabákové velmi liší, se jmenuje bong.

Šíši se prodávají v různých velikostech, ty malé, 15 cm vysoké, jsou většinou nefunkční suvenýry pro turisty. Šíša může být vysoká až 2 m, ovšem nejběžnější je výška zhruba 70 cm.

Jako kuřivo do šíši se používá speciální tabák namočený v melase s olejem. Tabák je vlhký a lepivý a při kouření vytváří hustý kouř. Prodává se mnoho značek a mnoho příchutí nebo i černý tabák. K zapálení je třeba uhlíku z ohniště nebo rychlozápalného uhlí, které je poměrně agresivní.

U nás se šíša kouří většinou v čajovnách, které navštěvují většinou mladší lidé. Pije se většinou silný čaj. To celé dělá z kouření dýmky společenský rituál, protože si musíte vytvořit čas a náladu a celkově si psychicky odpočinete od shonu a stresu.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

77_2soutezni_den_290...
IMG_0135
edf-tour-2010-bielsk...
konf-bez-barier14
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.