Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Švestky nám prospívají v různých podobách

Švestky nám prospívají v různých podobách

P ozdní léto a podzim, to je období, o kterém se dá říct, že v něm příroda vydává své poklady. Je sice pravda, že příroda obdarovává lidi celý rok, vlastně neustále, ale většinu plodů sklízíme právě nyní, na podzim. Dozrává spousta ovoce, včetně švestek. Právě švestkám jsem se rozhodla věnovat tento článek.

Švestky jsou pro hospodyňky většinou ovocem, ze kterých se dají upéct výtečné koláče. Chlapi, a ne jenom oni, se zase rádi napijí dobré slivovičky. Příčinou, proč si lidé tento druh ovoce oblíbili, je nejspíš jeho chuť. Švestky však nabízejí daleko víc, než pochutnání pro jazyk a žaludek. Lze je konzumovat také v mnoha dalších formách, než jen jako koláč nebo kořalku.

Stejně jako  v jiných druzích ovoce, ani ve švestkách nechybí vitamíny a minerály. Velké množství vitamínu C byste v nich však hledali marně. Ale pokud byste se spokojili s vitamíny skupiny B, pak jsou švestky snad tou nejlepší volbou. Tyto plody totiž občas bývají srovnávány i s tabletami „B-komplexu“. A s kterými vitamíny se můžeme ve švestkách konkrétně setkat? Jedná se například o vitamín B12, neboli kabalamin. Ten je velmi důležitý pro krvetvorbu a ten, kdo ho konzumuje, chrání sám sebe před nebezpečím anémie. Látková přeměna v našem těle se neobejde bez vitamínu H, čili biotinu. Právě tento vitamín má na starosti pokožku, vlasy i nehty a dbá o jejich krásu. Kromě béčka se ve švestkách vyskytuje i vitamín E. Řada z vás jistě ví, že tento vitamín je silným antioxidantem. Jeho úkolem je chránit lidské buňky před poškozením. Jeho konzumací předcházíme některým druhům rakoviny a kardiovaskulárních nemocí. Jde například o infarkt, mrtvici atd. Na tom, že hladina cholesterolu v naší krvi je zdravá, má také zásluhu. Tolik tedy k vitamínům a nyní už se věnujme minerálním látkám. Švestky nás zásobují třeba draslíkem, který posiluje srdce, svaly i nervy. Dále obsahují fosfor prospívající naším zubům, kostem, dokonce i látkové přeměně. Nechybí v nich ani železo podporující krvetvorbu a dodávající buňkám potřebný kyslík. Jelikož zuby, kosti a nervy vyžadují pořádnou péči, pomáhá fosforu a draslíku ještě vápník. Musí tam být samozřejmě i hořčík, aby bylo postaráno i o mozek. Nemluvě o tom, že metabolismus a svaly jeho přítomnost rovněž vítají. Co se týče síry a zinku, ty byste ve švestkách také našli, ale již méně.

Určitě už jste mockrát zažili, že jste seděli na toaletě, tlačili jak o život a ono pořád nic. Co si budeme povídat, je to nepříjemný pocit. Právě tohoto problému vám švestky pomohou se zbavit. Jakým způsobem do sebe dostanete tohle přírodní projímadlo, to je čistě vaše věc. Bude libo pár sušených švestiček, několik lžic kompotu nebo snad dáte přednost hutným povidlům? Pokud trpí zácpou vaše dítě, můžete mu klidně naordinovat stejný lék, jako sobě. Nemusíte se bát, švestky mu neuškodí. Navíc vám vyčistí střeva a zlepší jejich peristaltiku. Švestky mohou také s úspěchem nahradit přípravky na hubnutí. Dovedou se totiž vypořádat s nadměrným množstvím tuku, kterého je tak nesnadné se zbavit. Díky nim vám ubude starostí s tolik nežádoucím podkožním tukem. Pokud si na švestkách budete pochutnávat v přiměřeném množství, ale zato pravidelně, bude to zároveň preventivní opatření proti rakovině střev. Toto onemocnění mívají často na svědomí nezdravá a příliš tučná jídla.

Našemu zdraví může prospívat jen kvalita, a tak i v případě švestek je nutné dbát o to, aby ovoce, které vkládáme do úst, nebylo jen takové ledajaké. V současnosti není o slívy, ringle, blumy a další druhy nouze. O ty skutečné „obyčejné“ švestky se však bohužel většinou nejedná. A proč tolika plodům dnes chybí potřebná kvalita? Hlavní důvod je zřejmě ten, že švestky jsou často sklízeny ještě dřív, než úplně dozrají a nejrůznější postřiky, kterých současné zemědělství využívá k ošetření rostlin, jim také zrovna nepřidají. Nemluvě o tom, že tyto postřiky rozhodně nepůsobí příznivě na lidské zdraví. A jak tedy zajistit, aby se na naše stoly dostalo jen kvalitní ovoce? Můžeme si koupit švestky na trhu, kde prodávají malopěstitelé nebo poprosit někoho, kdo vypěstoval vlastní a má jich dost pro sebe i pro jiné. Kvalitní plod poznáme také podle stříbřitého ojínění. Poměrná čerstvost takové švestky je zaručená. Příliš tvrdé ovoce není to nejvhodnější. Pokud se vám dostanou do rukou pro změnu ty nejměkčí švestky, můžete z nich udělat zavařeninu nebo povidla.

Jak již bylo naznačeno, možností, jak uchovat švestky, abychom si na nich nemuseli pochutnávat výhradně v létě, je celá řada. Toto ovoce bylo a pořád je v naší zemi konzervováno již dlouho. Jeho vysoký obsah cukru a pektinu umožňuje jej zpracovat takovým způsobem, že pak vydrží spoustu měsíců. Povidla mohou dokonce vydržet i mnoho let, ale samozřejmě musí být kvalitní. V minulosti tomu bylo tak, že aby byly švestky připravené na zimu, naše babičky je sušily po celý rok. Věděly, že přijde den, kdy nastane jejich období. Samozřejmě byly švestky jídány samotné již v dřívějších dobách. Kromě toho však byly součástí i celé řady jídel. Na stolech se objevovaly například švestkové knedlíky, koláče, ale také třeba omáčky na divočinu. Švestky se hodily i pro úpravu vánočního kapra. Švestková povidla byste našli snad v každé domácnosti. Bez těch se zkrátka koláče a pravé české buchty nedaly péct. Troufám si tvrdit, že tato švestková pochoutka neztratila svou oblibu mezi lidmi ani po létech.

Věřte nebo ne, i pecky ze švestek se dají využít. Ptáte se k čemu? Například jako bezvadná náplň do zahřívacích polštářků. Takový polštářek si dokonce můžete vyrobit i sami u vás doma. Stačí, když švestkové pecky nejdřív pořádně vysušíte. Pak je vložíte do lněného nebo bavlněného povlaku. Poté už je třeba povlak jenom zašít, aby pecky nevypadly. Až bude některá z vašich části těla potřebovat nahřát, vložte nejdřív polštářek na okamžik do rozehřáté trouby, a pak jeho pomocí ohřejte bolavé místo. Pokud máte v rodině miminko, které trpí břišní kolikou, nechte polštářek naplněný švestkovými peckami jej zahřát, jistě mu to pomůže.

Dejte si švestky. To je jedno v jaké podobě. Hlavně, ať vám chutnají a prospívají.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1205
p1140645
06_prijezd_2509-0007
luhacovice-10
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.