Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Gamblerství

Gamblerství

G amblerství je chorobná závislost na hraní hazardních her. Je to patologická psychická závislost, kdy si hráč myslí, že rychle zbohatne.

Základní znaky gamblera

  • Porucha sebevědomí. Člověk se sníženým sebevědomím vnímá sám sebe jako nulu, má pocit, že nic neznamená. Tento pocit většinou pochází již z dětství. Když však začne hrát a zpočátku vyhraje, má dobrý pocit, že něco dokázal, že je někdo. Má pocit, že snadno vydělal peníze. Bohužel tento pocit většinou dovede hráče k dalšímu hazardnímu hraní a následnému sebezničení.
  • Narušené vztahy v rodině v dětství jsou často důvodem, že se člověk stane gamblerem. Jsou mezi nimi často lidé z rozvrácených rodin, a nebo ti kteří byli v dětství zneužíváni.
  • Neregulované vzrušení. Patologický hráč není schopný zvládat vnitřní napětí a stává se velice neklidným. Hráč zpočátku hraje z nudy, z touhy po úspěchu nebo z důvodu rozchodu. Zpočátku cítí radost a vzrušení ze hry. Snaží se najít logiku ve hře, je pověrčivý a dostává se do světa fantazie. Jeho jediným smyslem života se stává výhra. Když však začne prohrávat, hraje o to víc, protože věří, že musí zase vyhrát. Začne se odcizovat rodině, přátelům a stává se samotářem. Díky gamblerství se dostává do finančních problémů. Zadlužuje se, bere si nevýhodné půjčky, které není schopný splatit. Často tento problém končí kriminalitou, sebevraždou nebo tím, že se hráč stane bezdomovcem.

Základní znaky v uvažování gamblera

  • Představa kontroly. Hráč si myslí, že má větší vliv na své výhře, než je tomu doopravdy. Když se mu nedaří, svádí to na nepříznivé okolnosti.
  • Efekt Monte-Carlo. V tom případě si hráč na základě posledních události vyvozuje neopodstatněnou pravděpodobnost.
  • Špatně chápe pravděpodobnost výhry. Myslí si, že má velkou šanci vyhrát. Skutečnost je však jiná, protože až 98 % vkladu nic nevyhrává.
  • Zachycení, je to, že hráč pokračuje ve špatných rozhodnutích, protože chce ospravedlnit již provedenou investici.
V České republice zákon zakazuje hazardní hry osobám mladším 18 let. Z tohoto důvodu mají nezletilí zákaz vstupu do heren a kasin.

Hernou se v tomto případě nemyslí místnost, kde si hrají děti, ale prostor, kde se hrají karetní hry a hrací automaty.

Kasino je podnik, kde se hrají určité typy hazardních her. Hraje se v nich se speciálními žetony, které se zakupují předem. Výhra se vyplácí opět v žetonech, které se při odchodu vyměňují za peníze.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303066
17-opava-jakartovice
krajsky-odborn04
58_vylet_2809-1122
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.