Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Léčivé houby v boji proti rakovině - Hnojník obecný

Léčivé houby v boji proti rakovině - Hnojník obecný

M ůžete ho najít od dubna do listopadu. Jeho hlavní doba výskytu je září. Roste jednotlivě i ve skupinách na druhotně porušené půdě, travnatých místech a kolem cest. Na hnojených trávnících a polích se může vyskytovat až masově. Mohl by se zaměnit s rovněž jedlým hnojníkem inkoustovým, u kterého ve spojitosti s alkoholem muže dojít k otravě.

Hnojník má klobouk 5 až 10 cm vysoký a 3 až 6 cm široký. U mladých plodnic má vejcovitý tvar, postupně se otvírá do tvaru zvonce. Zpočátku má téměř čistě bílou barvu, jen na okrajích slabě růžovou a na špičce načervenalou až nahnědlou. Původně hladká pokožka klobouku se postupně trhá na šupiny. Lupeny, které zpočátku kvůli tvaru klobouku nejsou vidět, jsou v mládí bílé, později růžové. Třeň dlouhý 12 až 13 cm o průměru 1 až 2 cm je bílý, šupinatý, podélně vláknitý a má úzký, kožnatý prstenec. Dužnina je bílá a tenká. Ve stáří se hnojník rozkládá na inkoustu podobnou tekutinu. Tato jedinečnost je způsob, jak rozšiřovat výtrusy. Ty odkapávají s tekutinou, na rozdíl od většiny ostatních hub, kde jsou výtrusy odváty jako prach.

Je to dobrá jedlá houba, dokud má neotevřený klobouk a bílé, či narůžovělé lupeny. Má jemnou konzistenci a vůni. Musí se ovšem zpracovat brzy po sběru, neboť i mladé plodnice se začnou brzy rozkládat. Z hnojníku obecného je výborná polévka. Při současné spotřebě alkoholu může i u hnojníku obecného dojít ke slabé toxické reakci - antabusovému efektu. Proto rozhodně nepijte po konzumaci alkohol! Pokud ho najdete, sbírejte jen mladé plodnice zbarvené do růžova či fialova a velmi rychle je doma zpracujte. Po osmačtyřiceti hodinách se totiž roztékají. Hnojník je bohatý na bílkoviny, aminokyseliny, uhlohydráty, vlákninu, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan a zinek. Je zdrojem několika důležitých vitamínů, jako je C, B1 a B2. Doporučuje se konzumovat ho na podporu trávení a při léčbě hemoroidů. Čínští vědci zjistili, že u některých typů nádorů hnojník úplně zastaví bujení rakovinných buněk. Kromě toho se významně podílí na snížení cukru v krvi a snižuje krevní tlak. Hnojník obecný je součástí výrobku Houbové kvarteto, který lze zakoupit v lékárně od firmy Terezia Company.

Jana Bičaníková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
77_2soutezni_den_290...
04
v-dolina2011-20
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.