Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jste zastánci BARFOVÁNÍ?

Jste zastánci BARFOVÁNÍ?

K do by nechtěl pro svého zvířecího mazlíčka jen to nejlepší. A co je vlastně nejdůležitější v péči o ně? Samozřejmě je to strava. Spousta majitelů zvířat si klade otázku, jestli granulovaná strava bude opravdu ta nejvhodnější a zároveň nejzdravější, co můžeme našim zvířecím kamarádům nabídnout. A velmi často také býváme zahlceni reklamními spoty, které propagují nejrůznější značky granulí.

Barf je stravovací metoda, kde se domácí zvířata krmí naprosto syrovou stravou. Zastánci tvrdí, že je to přirozená strava a inspiraci můžete najít v jídelníčku vlků. Jedná se především o syrové maso, kosti a zeleninu. Naši mazlíčci jsou odkázání zcela na nás a na to, co jim poskytneme, a jestli opravdu umíme sestavit vyvážený jídelníček. Většina chovatelů se ovšem přiklání ke granulované stravě, kde absolutně věří, že opravdu vše obsahují ve správném poměru, a tudíž jsou tou nejideálnější potravou.

Okruh chovatelů krmící syrovou stravou se rozrůstá. Místo toho, aby každý den pohodlně odsypávaly granule, zastávají názor, že chemie do stravy zvířat nepatří, a proto pouze dle jejich mínění „pestře a zdravě krmené zvíře může být zdravé“. Uměle zpracovaná strava se prý vymyká přirozené stravě zvířat. Sice fakt, že gaučový pes v dnešní době se vlku zrovna moc nepodobá, a tak vlastně nemusí ani být živen stejně.

Vlci se sice liší vzhledově a povahově, ale výživové potřeby a trávení zůstávají shodné. Odborníci se domnívají, že organismus potřebuje spoustu let, aby se přeorientoval na kompletní změnu stravy. A než se tak prý stane, proto podle šprýmařů potrvá, než se vyšlechtí pes granulovaný.

Zastánci barfu poukazují na vysoký výskyt zdravotních problémů u zvířat, které se krmí průmyslově vyráběnou potravou. Jakou jsou konzervy a granule. Celkově zvířata mají oslabenou imunitu, trpí převážně na kožní problémy, alergie, sníženou plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin. Také nepříliš šťastné je hýčkání především psů v bytovém prostředí, v oblečcích, a tak zkrátka dochází i k jejich menší pohyblivosti. Názory chovatelů se mnohdy rozcházejí a ani veterináři se nedokážou vždy shodnout. A tedy záleží na nás, ke komu se budeme více klonit. Způsob krmení Barf je nejvíce spojené s přirozeností a na nás záleží, zda se rozhodneme pro své mazlíčky udělat maximum.

Pro srovnání:

Granulované krmivo – je vyráběné při teplotách 120°C – 200°C. Tento postup ničí bioaktivní látky, přírodní enzymy, vitamíny, bílkoviny, tuky, stopové prvky, minerální látky. Přidávají se uměle vyrobené dochucovadla – sladidla, glutamáty. Chuťové buňky jsou oklamány.

Lisované suché krmivo – vyrábějí se šetrnou technologií lisováním zastudena. Téměř veškeré vitamíny, minerály a bioaktivní látky zůstanou v přírodní podobě. Přírodní vitamíny oproti chemickým nezatěžují orgány látkové výměny a tak nehrozí alergie a ekzém. Tato krmiva nebobtnají v žaludku, a tedy nehrozí „torza“ a střeva dokážou vše intenzívně strávit.

Konzervované krmivo – aby se dosáhlo maximální trvanlivosti, děje se tak při teplotě 138°C. Tím se všechny optimální látky zničí jako u granulí. Maso bývá doplňováno sójou nebo jinými masovými náhražkami.

Vařená strava – jídelníček díky vařené stravě a střídání různých surovin je sice pestrý, ale neřeší problém bioaktivních látek, jež se vařením znehodnocují. Zkrácená doba vaření může výrazně zachovat a ne úplně zničit tyto efektní látky.

Syrová strava Barf – nabízí všechny bioaktivní látky v celém původním množství a rozsahu. Tato strava je tedy nejhodnotnější a nejvhodnější.

Výhody syrové stravy u psa:
  • žádný zubní kámen
  • přirozená vůně psa
  • krásná a zdravá srst
  • málo potíží s parazity
  • silný imunitní systém
  • menší objem exkrementů
  • pevné svaly, šlachy a vazy
  • méně potíží reprodukce a růstu
  • vitalita a dobrá nálada
  • pevné zdraví a delší život

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1226
IMG_0129
narozky3
img_3744
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.