Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pokud neradi vysáváte, pomoc je jednoduchá, přenechejte tuto činnost robotickému vysavači

Pokud neradi vysáváte, pomoc je jednoduchá, přenechejte tuto činnost robotickému vysavači

G eniální pomocník ve vaší domácnosti se vám nabízí v podobě robotického vysavače. Tak samozřejmě to, že samy uklízejí, čímž na svá bedra berou pro mnohé nepříjemnou činnost vysávání, protože tyto vysavače vlastně pracují na akumulátory a jsou schopny se po pokoji nebo po bytě pohybovat v různé míře samostatně a zároveň je možné je naprogramovat, aby začaly čistit například, až odejdeme do práce.

Ono opravdu je to úžasné, když se vrátíte z práce či odjinud a naleznete svůj koberec nebo podlahu bez jediného smítka. Pro milovníky domácích mazlíčků je to zvláště obrovská výpomoc, poněvadž chlupy zvířátek dokážou potrápit leckterého majitele, který chce mít svoji domácnost dokonale čistou. Na trhu se vyskytuje bohatá nabídka robotických vysavačů. Musíte ovšem přihlédnout také ke schopnostem a hlavně k výkonnosti daného vysavače a pak už dobře zvolený robotický vysavač bude značným přínosem pro vaši domácnost. Nákupem tohoto vysavače uděláte nesmírnou radost svým ženám, mužům, dětem, a všem těm, kteří tuto ne právě oblíbenou aktivitu musí doma vykonávat a tak kolikrát snášet kritiku na nedokonale odvedenou práci.

Aby podlaha či koberec byly efektivně vysáty, je důležité vědět, že robotické vysavače mají buď dálkové ovládaní, nebo klasické ovládání. Podstatné je i sledování nabízené možnosti předvolby. Chytré robotické vysavače jsou naprogramovány tak, aby průběžně při vysávání vyhodnocovaly svoji polohu v místnosti a detekovaly místa již uklizená a místa více znečištěná na podlaze. Robotické vysavače si samy zajíždějí do nabíjecí stanice, pokud už se stane, že jim nestačí síly. Potom se vracejí přesně na místo, kde skončily a dodělají úklid. Ve většině případů tyto vysavače mají kulatý tvar, ale na trhu se setkáte i s vysavačem ve tvaru do špičky či s tvarem půlkruhu. Vysavače se od sebe mohou lišit výškou. Vysavač sám zajíždí pod stolky, skříňky a tedy záleží, aby nebyl příliš vysoký, jelikož by se nemusel vejít pod vaše zařízení, nebo by mu hrozilo uvíznutí pod nábytkem. Když už se vysavač někde zasekne pod nábytkem, nebojte, po chvilce se automaticky vypne. Aby ovšem pokračoval dál ve vysávání, budete ho muset znovu zapnout.

Vysavač má obvykle v přední části gumové okraje a tam jsou umístěné základní senzory na rozeznávání překážek. Vysavač by se tedy měl překážce vyhnout a objet ji. Vy si můžete koupit i robotický vysavač s postranními bočními senzory a naprogramovat si tak okruh vysávání a to pak může probíhat buď ve spirále, v čtverci nebo i zcela náhodně.

U levnějších verzí vysavače bohužel nebudou podlahové prostory úplně systematicky vysáty, protože jenom základní funkce nestačí na to, aby vysavač zanalyzoval sílu špíny na podlaze, a tak pouze jenom mechanicky jezdí sem a tam a pak se vrací do základny dobít baterie. Také záleží na množství kartáčů vespod vysavače, které rotují a tím pomáhají nečistoty dostávat do zásobníku. Výborné je, když jsou opatřeny delšími štětinami, neboť velmi dobře vyčistí rohové části místnosti a jejich rychlost otáčení by měla být větší než u základního rotačního kartáče. Zásobník ve vysavači svojí velikostí by měl na vysbírané nečistoty být dostačující a majitelé chlupatých mazlíčků by se tedy měli poohlídnout po typu robotického vysavače s větším zásobníkem.

Základní jednoduché robotické vysavače jsou vhodné pro klasickou rovnou podlahu a koberce s kratším vlasem, dokážou přejet i nízký práh. Ty inteligentnější vysají špínu z koberců s vyšší délkou vlasu a nehrozí jim žádné namotání vlasu z koberce na kartáč a umí přejet několikacentimetrové překážky. A díky uzpůsobenému pérování zvládají vysávat povrch různých tvarů dlažby. Základní typy robotických vysavačů disponují s pár senzory a možností navolit si trasu úklidu a délku. Ty geniálnější typy jsou opatřeny paměťovou funkcí a vy se tak o nic nestaráte. Během chvilky si vysavač zmapuje terén, zjistí více a méně znečištěná místa a překážky. Sám se naprogramuje a sám si volí plán úklidu a díky paměťové funkci si pamatuje všechny typy místnosti, kde už vysával.

Vysávání si můžete naprogramovat na dobu, kdy nebudete doma. Volby zadáváte mechanicky na horní části vysavače nebo dálkovým ovladačem. Výborná funkce je tzv. desinfekce podlah. Zabudovaná UV-C lampa likviduje s 99% jistotou svým zářením bakterie a nečistotu. Tato funkce je nenahraditelná pro majitele zvířat a pro alergiky.

Další funkce „mop“ znamená, že robotický vysavač vlastní specifickou antistatickou prachovku, která zachytí i ty nejjemnější částečky prachu a nečistot. Dokonce je i typ, který díky integrovaným hlasovým pokynům vám sdělí, kde se momentálně nachází a co ještě bude uklízet. A pokud byste místo vrčení motoru poslouchali mnohem raději hudbu, stačí si ji pustit z SD karty.

Základní verze robotických vysavačů se může pochlubit pouze sběrnou nádobou na nečistoty. Je snadno vyndavatelná a omyvatelná. Oproti tomu vyspělejší typy již vlastní filtry s aktivním uhlíkem a ty jsou daleko účinnější na filtraci mikroskopického prachu než klasické Hepa filtry. Sací výkon bývá nižší než u klasických vysavačů, poněvadž je zde krátká vzdálenost ke sběrné nádobě a vysavač se vrací na jedno místo vícekrát. Některé robotické vysavače jsou opatřeny funkcí TURBO, a to znamená zvýšený příkon vysávání.

Co se týká celkové údržby robotického vysavače, postačí občas ho otřít vlhkým hadříkem a zkontrolovat, jestli nejsou zaprášené senzory. Ve spodní části se čistí kartáče od namotaných vlasů, chlupů zvířat a pak už jenom otřete kolečka. Podle velikosti zásobníku na nečistoty si sami zvolíte intenzitu vyprazdňování, a pokud se rozhodnete pro variantu robotického vysavače se speciální nabíjecí jednotkou, která má v sobě druhý kartáč, tak po zajetí do nabíjecí stanice normální vysavač obsah schránky v robotickém vysavači vysaje a vy se tak nemusíte starat o vysypání nečistot.

Takže koupě robotického vysavače bude vaše skvělé rozhodnutí jak si usnadnit domácí úklid a čas strávený místo vysáváním si určitě mnohem zajímavěji vyplníte.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
p1050679
rovna_prava_pro_vsec...
61_vylet_2809-1353
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.