Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak rozproudit svou energii

Jak rozproudit svou energii

V buddhistických a hinduistických zemích jsou zcela běžnou záležitostí pojmy jako energetické centrum, zablokovaná čakra či neprůchodný meridián a přestože je západní svět značně skeptický, i zde se stále častěji mluví o tajemných čakrách, důležitých centrech energií.

Jejich existenci neumí nikdo dokázat. Přesto jsou přesvědčeny snad milióny lidí, že v jejich těle krouží. Ve starobylém indickém jazyce sanskrtu slovo „čakra“ znamená „kruh“. Takto je údajně vidí jasnovidci či senzibilové, jako kruhové víry nebo trychtýře vycházející z několika míst lidského těla.

Záhadné nervově-cévní propletence jako první v západním světě zaznamenal francouzský chirurg Ambroise Paré (1510-1590). Také moderní biologie připouští, že tyto nervové propletence existují a mohou do jisté míry působit na psychiku člověka a ovlivńovat tak jeho chování, ale i zdravotní stav. Hlavní úlohu zde hrají především chemické změny, za kterými stojí funkce endokrinních žláz (žláz s vnitřní sekrecí), které jsou s těmito propletenci spojené. Pro východní učence nejsou ničím jiným právě tyto nervově-cévní propletence, než čakrami - energetickými centry, na východě známými už tisíce let.

Čakry jsou znázorńovány jako lotosové květy, přičemž počet okvětních lístků má být počtem rozvětvujících se kanálků energetických toků, z čaker vycházejících. Každá čakra má svou specifickou barvu a vibrace v jiných frekvencích. Spodní, kořenová se prý otáčí nejpomaleji, zatímco vrchní, korunní je nejrychlejší. Každá se údajně otevírá na obě strany lidského těla, tedy vepředu i vzadu. Pouze první se otevírá směrem dolů a sedmá, korunní směrem nahoru.

V čínské medicíně se běžně mluví o meridiánech. To jsou domnělé dráhy, po kterých proudí energie v lidském těle od jednoho orgánu k druhému. Na největších křižovatkách těchto drah mají vznikat energetická centra - čakry. Hlavní čakry se nacházejí podél páteře od spodního konce až po temeno hlavy. Až donedávna se hovořilo o sedmi hlavních čakrách, ale jsou ještě další dvě důležité a vedlejších několik set je rozmístěno po celém těle. S těmi pracuje tradiční čínská léčebná metoda - akupunktura.

Podle východních učení potřebuje člověk ke svému životu vícero druhů energie, než získanou z potravy. Může údajně čerpat ze vzduchu, z rostlin, z vody, z krystalů... Nejdůležitějšími přijímanými energiemi má být energie zemská, ke které slouží první, kořenová čakra. A další je energie vesmírná, k jejímuž příjmu slouží sedmá, korunní čakra. Energetické víry se nepřetržitě otáčejí, čímž „nasávají“ energii, posílají ji po energetických kanálcích k orgánům a přebytečnou zase vypouštějí. Je možné se s čakrami naučit vědomě pracovat tak, aby každý mohl načerpat energii v situacích, kdy se jí nedostává.

Čakry sice mají být centry uvnitř těla, ale zasahují i mimo něj. Kromě fyzického těla má mít člověk ještě několik dalších těl: éterické, astrální, mentální, karmické, intuitivní, nebeské a kéterické. Jde o jakési energetické dvojníky obklopující naše tělo, kteří mají ovlivňovat např. naši intuici, emoce nebo duchovnost. Jejich vyzařování také ovlivňuje pocity ostatních lidí, kteří s námi přicházejí do styku. Jsou-li čakry neprůchodné, tato ostatní těla nevyzařují do svého okolí žádnou, nebo jen velmi slabou energii. Člověk se stává unaveným, apatickým a to vše senzitivní lidé v blízkosti vycítí a mohou vnímat takto „postiženého“ jedince a jeho společnost jako nepříjemnou. Aniž by to sami tušili, jejich čakry mohou částečně změnit frekvenci svých vibrací a v závislosti na čakrách člověka, ke kterému se přiblíží, což pak ovlivńuje jejich zdravotní stav.

Tři spodní čakry mají ovlivňovat především fyzické tělo a jsou spojeny s materialistickým vnímáním. Projevují se ve vztahu k majetku, v mezilidských vztazích, sexualitě. Mají také vliv na sílu vůle nebo ctižádost. Tři horní jsou centry duchovními. Odtud vychází smysl pro intuici nebo schopnost se napojovat na „jiné světy“. Ke křížení těchto center fyzických s duchovními dochází v prostřední, čtvrté čakře srdeční. Ve východním učení je zdůrazńována rovnováha a z poruch čaker pak následně vznikají nemoci - jak fyzické, tak i psychické. Často dochází k tomu, že se některá čakra otáčí málo nebo opačným směrem, než by měla a nebo je zablokovaná. Může se to projevit jako nedostatek energie. Kvůli blokaci se energie může hromadit. U třetí čakry např., která je centrem odvahy a vůle, se nashromáždí přespříliš síly, člověk se může stát agresivním a egoistickým. Jak ale těmto dysfunkcím předcházet? Má pomoci především správné dýchání (tomu nás může naučit jóga), strava nebo držení těla, což umožńuje energii lépe proudit. Také je důležité nepotlačovat žádné emoce, které by se mohly hromadit a způsobit tak blok.

I když se znalosti o čakrách zakládají na východních moudrostech starých tisíce let, materialistům stále chybí důkaz, na který by si mohli sáhnout. Zkuste se na chvíli nerušeně soustředit na místa ve svém těle, kde se čakry mají nacházet. Cokoliv ucítíte - teplo, vibrace, brnění - to je prý důkazem, že čakry jsou v pohybu.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303062
12_prijezd_2509-1832
03_prijezd_2409-2149
p1140664
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.