Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pijavice jako lék minulosti i současnosti

Pijavice jako lék minulosti i současnosti

P ijavice rozhodně nejsou zvířata, o kterých by se dalo říct, že jsou hezká a roztomilá. Ale pokud bychom se bavili o užitečnosti, už by měly větší šanci na úspěch. Je sice pravda, že většina pijavic, přesněji řečeno celé tři čtvrtiny druhů, se coby hematofágní parazité živí krví obratlovců. Zbytek pak jsou vlastně malí dravci, jejichž potravou jsou jiní bezobratlí. O jejich léčivých účincích se však vědělo již v minulosti. O tom si něco řekneme později.

Nejdříve prozradím, že tyto potvůrky žijí hlavně ve sladkých vodách, což ovšem neznamená, že se s nimi nelze setkat i v moři. Ve vlhkých tropech můžete dokonce narazit i na suchozemské pijavice. Při přemisťování buď plavou, nebo využívají tzv. piďálkovitého pohybu. Dokáží se i regenerovat, ale daleko méně, než například žížala obecná. Tito paraziti nejsou nijak velcí. Některé bývají menší než jeden centimetr. Ty největší pak dosahují velikosti třiceti centimetrů. Závisí to samozřejmě na druhu.

A jaké druhy pijavic se vlastně zabydlely v naší republice? V rybnících žije pijavka koňská, jejímiž obětmi se stávají různí vodní živočichové, hlavně hmyz a měkkýši. To pijavici bahenní, kterou možná znáte jako hltanovku bahenní, se zase líbí pod kameny a vůbec jí nevadí, když je voda znečištěná. Hlavně, že může vysávat drobné vodní živočichy a přenášet parazity. Pijavka rybí, neboli chobotnatka rybí měří přibližně čtyři centimetry a je také majitelkou velké zadní přísavky. Jak již samotné její jméno napovídá, pochutnává si na krvi ryb. Nejraději má podle všeho krev kaprovitých ryb. Kromě toho se zabývá přenosem různých krevních cizopasníků. A konečně je tu i pijavka lékařská, které zvířecí krev není pochuti, a tak si pro svou obživu zvolila lepší krev, tu lidskou. Za to bychom jí však měli být vděční, protože právě tímto druhem pijavic se odedávna léčilo a i dnes se k tomuto způsobu léčby lékaři vracejí. Bohužel se zmíněný druh v Čechách vyskytuje pouze vzácně. Jediným místem, kde je možné najít několik jedinců je Morava. Hojností tohoto parazita se zato může pochlubit Francie.

Je nejvyšší čas blíže se seznámit s léčivou silou pijavic lékařských. Jejich slizkost a ošklivý nepřitažlivý vzhled jim nijak nebrání v konání zázraků. Také díky nim prý kdysi přišla do jiného stavu samotná Egyptská královna Kleopatra. Tato významná vladařka, jejíž slávu nezavál čas, však nebyla jedinou osobností, která dobrovolně dovolila pijavicím, aby se posilnili její krví. Toto trápení jsou ochotny podstoupit i hollywoodské hvězdy. Co by taky člověk neudělal pro krásu, že ano?

Pro americkou herečku Demi Moore jsou pijavice vysoce vyškolenými zdravotnicemi, které dokáží i nemožné. Tato dáma je používá k detoxikaci a také se s jejich pomocí omlazuje. Navíc je známo, že již starověcí Římané využívali léčivých účinků pijavic. V těchto potvůrkách se totiž nachází léčebné látky, jejichž počet přesahuje stovku a které pomáhají proti neduhům nejrůznějších druhů. Mnohdy se stává, že léčba prostřednictvím pijavic je tou nejlepší alternativou, i když zároveň zřejmě i nejnepříjemnější. Farmakologické postupy, které se dříve osvědčily, často zmůžou méně než tito parazité.

Důvodů, pro které jsou pijavice zdraví prospěšné, je celá řada. Ať jsou tyto potvůrky jaké jsou, nejrůznější schopnosti jim nechybí. Lze je například považovat za přírodní analgetika, protože dovedou tlumit bolest. Mohly by také nahradit přípravek na zvyšování obranyschopnosti organismu. Díky tomu, že v sobě, kromě jiného, mají i látku zvanou hirudin, výborně srážejí krev. Právě zmíněná látka je totiž účinná při srážení krve, a když se pijavice přisaje, začne se hirudin vylučovat do rány. Žádná krevní sraženina, která vznikla v žilním systému, nemá proti pijavicím šanci, všechny zaručeně rozbíjí. Není tedy divu, že tito parazité jsou zároveň považovaní za jedno z preventivních opatření proti křečovým žilám. Pomocí nich se léčí artritida i další záněty. Astmatici a osoby, jejichž plíce dělají potíže, se rovněž mohou na ně spolehnout. Pomoc poskytnou i těm, kterým znepříjemňuje život lupénka, ekzém, či opar. Dokáží zatočit i se zeleným zákalem. Plastická a rekonstrukční chirurgie rovněž využívá služeb pijavic.

Stačí, aby pijavice vážila pouhé tři gramy, a pak je schopná vysát celých patnáct mililitrů krve. Při takové hostině se pochopitelně „přecpe“, nelze se tedy divit, že odpadne. Některá pijavice se stihne najíst, tedy spíš napít, během dvaceti minut, jiné to může trvat třeba i hodinu a půl. Záleží na tom, jak je daná pijavice aktivní. Stejně jako lidi si tento parazit své „jídlo“ rád vychutnává a vyžaduje k tomu příznivé podmínky. Pokud uvažujete o tom, že byste někdy v budoucnosti absolvovali zmiňovanou terapii, pak vám radím. Nekuřte a nepijte alkohol v nadměrném množství. Pijavice jsou totiž labužnice a na pokožku kuřáků a alkoholiků, stejně jako na studenou si nepotrpí. Před odchodem na rande se lidé obvykle navoní parfémem. Vypravíte-li se na schůzku s pijavicemi, rozhodně na sebe žádnou voňavku nestříkejte. Tím byste své společnice hned na začátku leda otrávili. Pokožka však není jediná věc, která tyto potvůrky zajímá. Jsou vybíravé i co se týče pacientů. To je teprve novinka, co? Údajně dávají přednost mladším a vyrovnaným osobám. Nervózní lidé dokáží zkazit náladu a rozhodit, nejen lidi okolo sebe, ale dokonce i pijavice, jak se zdá.

Nemyslete si však, že pijavice můžete přiložit, kam si zamanete. Existují místa na těle, na kterých tito parazité v žádném případě nemají co dělat. Někteří z vás se možná domnívají, že nejlepší je, když se pijavice přiloží přímo na cévu. Tak to se velice mýlite, právě tam by pijavice nikdy být neměla. Dalšími částmi těla, která nejsou pro pijavice vhodná, jsou špatně prokrvená místa, otevřené rány, prsní bradavky a dokonce ani dlaně.

Pijavice jsou v podstatě živým důkazem toho, že všechno zlé je pro něco dobré. Již dávno se z nich staly pomocnice doktorů a i přes vývoj medicíny, léků, metod léčení atd. vykonávají tuto funkci pořád. Ačkoliv tito parazité léčí poněkud krutým způsobem, výsledky jsou dobré. Proto by si snad pijavice zasloužily, aby se na ně lidé nedívali skrz prsty a nevnímali je jenom jako zbytečná stvoření, která jenom škodí. Navzdory tomu doufám, že se s nimi nikdo z vás nikdy osobně nesetká a nebude jejich pomoc potřebovat. V boji o krásu bych pijavice vynechala. Já vím, že pro krásu se leckdy trpí, ale tohle utrpení mi připadá skutečně zbytečné. Existuje přece celá řada nejrůznějších přípravků a metod, které nejsou tak bolestivé, a přitom jejich výsledek je stejný. Nehledě na to, že každý člověk je svým způsobem krásný. Jde jen o to tu krásu odhalit.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn10
krajsky-odborn13
vzduch-v-trinci-02
v-dolina2010-16
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.