Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Taoistické tai chi

Taoistické tai chi

V nitřní umění pro zdraví – jemné cvičení vhodné pro každý věk – napomáhá k zvládání stresu – obnovuje a udržuje přirozené zdraví – protahuje, posiluje a uvolňuje celé tělo. Taoistické tai chi vnitřní umění pro zdraví má své kořeny v Číně. Vzniklo mezi taoistickými mnichy a slouží ke kultivaci těla mysli, ke zlepšení zdraví a prodloužení života.

Je to plynulá sestava pohybů. U jejího zrodu stál taoistický mnich Mistr Moy Lin-shin, který zasvětil svůj život pomoci druhým. Spojil moudrost získanou více než padesát let trvajícím studiem meditace, chi kungu, bojových praktik a jiných taoistických umění a vytvořil sestavu Taoistického tai chi vnitřního umění pro zdraví. Tato sestava je vyučována Sdružením taoistického tai chu a jeho sesterskými organizacemi.

Specifické znaky

Taoistické tai chi vnitřní umění pro zdraví je forma tai chi zaměřená na udržení a rozvíjení zdraví a vitality. Sestava se skládá ze 108 mírných otáčivých a protahovacích pohybů, které systematicky procvičují celé tělo a zklidňují mysl.

Cílem cvičení je obnova a zlepšení zdraví, nikoli dosažení dokonalé vnější formy nebo schopnosti sebeobrany. Jediným měřítkem kvality je to, zda je určitý pohyb zdraví prospěšný nebo ne.

Základem Taoistického tai chi vnitřního umění pro zdraví je rozvíjení schopnosti soucítění. Instruktoři předávají toto umění jako dobrovolníci bez nároku na odměnu. Chtějí se tak podělit o své nabyté zkušenosti, aby zdravotní účinky tohoto cvičení mohlo poznat co nejvíce lidí.

Zdravotní prospěšnost

Taoistické tai chi vnitřní umění pro zdraví vytváří pocit radosti z pohybu. Jeho pravidelné cvičení zlepšuje zdraví. Procvičováním všech svalů, kloubů a šlach, se zvyšuje jejich ohebnost a síla, zlepšuje se držení těla, koordinace pohybů i oběh krve a dýchání. Pomalé otáčivé a protahovací pohyby uvolňují napětí a umožňují bez přepínání procvičit všechny části těla. Provádění specifických pohybů kloubů v co největším rozsahu pohybu pomáhá zmenšit jejich ztuhlost, která přichází s vysokým zatížením nebo věkem.

Je vhodné pro každou generaci a pro každý zdravotní stav. Pro lidi se sníženou pohyblivostí je sestava upravena a cvičí se vsedě. Mnoho lidí zaznamenalo, že jim Taoistické tai chi vnitřní umění pro zdraví pomohlo zmírnit artritidu, asa nebo také roztroušenou sklerózu.

Tělo a mysl

Taoistické tai chi vnitřní umění pro zdraví rozvíjí tělesnou i duševní pohodu. Vyznačuje se spojením fyzického cvičení s relaxací. Napětí blokuje přirozený proud energie a pomalé kontrolované pohyby toto napětí uvolňují. Naučená sestava se provádí s relaxovaným vědomím, často se proto nazývá meditací v pohybu. Při soustředění se na správné vykonávání pohybů ve správném pořadí nezbývá v mysli místo na každodenní starosti. Člověk se po cvičení cítí klidnější a jeho mysl se může vrátit ke svým běžným úkolům odpočatá.

Je to umění, které se poznává pozvolna, a tím učí velké trpělivosti a vytrvalosti. S vlastní pílí přichází po určitém čase sebedůvěra.

Techniky a metody jsou komplexním učením, které pracuje nejen na fyzickém, ale i na mentálním a duchovním rozvoji člověka.

Mezinárodní sdružení taoistického tai chi

Jedním z cílů Sdružení taoistického tai chi je přinést zdravotní prospěch Taoistického tai chi vnitřního umění pro zdraví co největšímu počtu lidí. Od svého založení v roce 1970 v Torontu se Sdružení rozšířilo po celé Kanadě a postupně do mnoha zemí světa.

Základní dobročinná orientace spočívá v realizaci myšlenky Mistra Moy Lin-shina „Nemyslet jen na sebe a pomáhat druhým“. Veškerou organizační a instruktorskou činnost zajišťují dobrovolníci z řad členů.

Mezinárodní sdružení taoistického tai chi pořádá tzv. mezinárodní workshopy (vícedenní intenzivní cvičení), kde se mohou jejich účastníci dozvědět více o zdravotních účincích a o dalších souvisejících tématech. Ve společnosti se Sdružení v rámci svých možností snaží vyvíjet různé formy charitativní činnosti.

Sdružení taoistického tai chi v České republice působí od roku 1992, kdy vznikla první skupina. O rok později byla tato organizace zaregistrována jako sdružení občanů, nezisková organizace. Všichni zájemci se po přihlášení stávají jejími členy a mohou tak volně navštěvovat všechny skupiny v celé České republice a po dohodě i ve všech ostatních mezinárodních pobočkách. V České republice se Taoistické tai chi vnitřní umění pro zdraví vyučuje ve více než 20 městech.

Otázky, jako např. Jak se mohu na cvičení přihlásit?, Jak zjistím, kde je nejbližší skupina?, Je to drahé? – naleznete na internetových stránkách www.taoist.cz. Informace získáte také v sídle Sdružení taoistického tai chi v Praze, Haštalská 790/11, 110 00 Praha 1, tel.: 224 819 619, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení povolte JavaScript . V našem regionu je Centrum Sdružení taoistického tai chi na ul. Čs. Legií 1364/20, 702 00 v Moravské Ostravě.

Zdeňka Sabelová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

37_1soutezni_den_270...
P6265919
80_2soutezni_den_290...
p1140714
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.