Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Medvěd hnědý

Medvěd hnědý

M edvěd hnědý je největší evropská šelma. Až do konce 19. století byl trvalou součástí české zvířeny. Pak byl u nás vyhuben. Na Slovensku jsou tyto šelmy dlouhodobě chráněny. A protože slovenské hory navazují na Beskydy, začal se medvěd znovu objevovat i u nás.

Medvěd hnědý žije v horských zalesněných oblastech. Jeho kožich je tmavě hnědý. V dospělosti váží 150 až 350 kg. I když se zdá, že je medvěd neohrabaný, dokáže se pohybovat tiše, lehce a hlavně rychle. Dokáže vyvinout rychlost až 60 km/h. Nejčilejší bývá za soumraku a v noci. Má dobrý čich, umí šplhat na stromy a plavat.

Je samotář a vyznačuje si své území. To může mít rozlohu 10 až 30 km2 v našich podmínkách. Své území si označují tím, že seškrábou kůru z jehličnanů a do dřeva se zakusují. Výškou zákusu do stromu dávají jiným medvědům vědět, jak moc jsou vysocí.

Medvěd se na zimu ukládá k zimnímu spánku a to v době přibližně od poloviny listopadu do poloviny března. Během zimy se může probudit a potom znovu ulehnout. To se stává někdy při oblevě, nebo když ho probudí hluk. Během zimního spánku se tělesná teplota mírně sníží, klesne spotřeba kyslíku na polovinu a tep se sníží až o 75 %. V období zimního spánku nevylučují moč ani trus.

Medvěd je všežravec. Jeho jídelníček je z 60-80 % vegetariánský. Převážně rostliny, lesní plody, oves, lesní ovoce, šípky, mravenci, včely, ryby a největší pochoutkou je pro medvěda med. Působí jako zdravotník, loví totiž slabé kusy zvěře a požírá uhynulé. Když má příležitost, pochutná si i na domácích zvířatech nebo odpadcích. Loví jen výjimečně, má raději, když je kořist už ulovená. Například, když rys uloví kořist a nedokáže ji zkonzumovat celou. I když je medvěd plachý a člověkovi se raději vyhne, přesto na něj můžeme narazit.

Co dělat, když se setkáme s medvědem?
  • Pokud potkáte medvěda, který je již blízko, ale vítr vane směrem k vám, pravděpodobně o vás ještě neví. Pokuste se klidně ustupovat.
  • Když už o vás ví a je blízko, nekřičte na něj, to by ho mohlo vyprovokovat. Raději na něj klidně mluvte, mírně gestikulujte a pokuste se pomalu odejít. Není dobré se medvědovi dívat upřeně do očí, může to pochopit jako výzvu k souboji.
  • Nepřibližujte se k medvědovi, nedrážděte ho, neházejte nic po něm ani se ho nepokoušejte zahnat.
  • Nikdy na medvěda nesahejte, nenabízejte mu pamlsek, nesledujte ho ani nefotografujte, může se stát agresivní.
  • Když se postaví na zadní, neznamená to agresivitu. Pravděpodobně se chce rozhlédnout a zorientovat se v terénu.
  • Neutíkejte před medvědem, dohoní vás. Pokud ale začnete utíkat, odhoďte něco svého, například batoh, na zem. Možná tím odpoutáte jeho pozornost.
  • Lezení na strom se doporučuje jen v krajním případě. Mladý medvěd na strom vyleze a dospělý dosáhne až 4 m vysoko.
  • Opravdu nebezpečný je medvěd, když ho vyrušíte ze spánku, při konzumaci potravy a když má u sebe mláďata.
  • Medvěd, který otevírá hubu, otáčí se bokem, mručí nebo štěká je agresivní. Když se agresivita stupňuje, tak řve, seká zuby, uši sklopí dozadu a předními nohami tluče do země.
  • V případě, že vás medvěd napadne, lehněte si obličejem na zem. Stočte se do klubíčka, stehna tlačte k hrudníku. Hlavu dejte mezi kolena a spojenými prsty si chraňte krk. Lokty tlačte ke kolenům. Když máte batoh, dejte si ho na hlavu a krk. Nehýbejte se, pokud medvěd neodejde z místa.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-402
p1140803
rovna_prava_pro_vsec...
55_vylet_2809-1031
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.