Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Podzim

Podzim

P odzime, podzime opět nosíš deště? Pěkně tě prosíme počkej chvíli ještě!  Pamatujete na básničku ze školy? A zase je tady podzim… Dne ubývá, noci a rána jsou studené, jak já to nemám ráda. A určitě nejsem sama, že. Má to i své výhody – rostou krásné houby!!! Ráda proto chodím na podzim do lesa se odreagovat a kochat se krásně zbarveným listím na stromech.  

Podzim je čas dozrávání a sklizně, čas přípravy na zimu.

Začíná od 22. Září  a končí 20. Prosince . Přibývá stále více tmy. Už během babího léta víme, že něco končí, a začíná náznak přicházející zimy. V přírodě všechno dozrává, sklízí se jablka, hrušky, šípky, švestky,  různá zelenina a ostatní plody, které jsme zasadili už na jaře. Ptáci odlétají za teplem na jih, zvířata, která přes zimu zůstanou doma, shromažďují zásoby.

Září

Září je měsíc babího léta, čas sklizně a prvních příprav na zimu.
 • Listy stromů se začínají vybarvovat. Kvete vřes.
 • Dozrávají bezinky, padají žaludy, v lese najdeme houby.
 • Odlétají vlaštovky a  jiřičky.
Mnoho druhů ptáků odlétá  do teplých krajů (vlaštovky se například stěhují do Afriky). Tito ptáci by totiž mrazivou zimu u nás nepřežili. V teplejších krajích, ale nemají tak dobré podmínky pro hnízdění, a tak se s jarem zase vracejí k nám.

Říjen
Říjen je měsíc barevných listů, zkracujících se dní.
 • Listy stromů a keřů začínají opadávat.
 • Vrcholí odlet ptáků, přilétají hlavní hejna zimujících havranů.
 • Srnci shazují paroží.
 • Divoké prasata se krmí bukvicemi.
 • Jezevci a plazi se chystají na zimní spánek.
Na stromech a keřích můžete už od září pozorovat množství zralých plodů. Mnoho z nich určitě znáte - hrušky, jablka, švestky, šípky, bukvice, žaludy, kaštany, lískové oříšky, jeřabiny. Odlétají semínka pampelišek.

Listopad
Listopad je měsícem podzimních plískanic, větrů na strništích a prvních mrazíků
 • Ze stromů opadávají zbylé listy.
 • Třou se pstruzi, raci kladou vajíčka.
 • Hranostajové přebarvují do bílého šatu.
 • Mufloni mají říji, začíná chrutí (páření) divokých prasat.
Listopad je už opravdu posledním měsícem před zimou. Je vhodná doba k přikrmování ptáků. Mnoho živočichů se v listopadu ukládá k zimnímu spánku. Mají už vytvořenou tukovou vrstvu a zpomalí se jim dech a tep. Zimu u nás prospí např. svišti, netopýři a samozřejmě ježci. Ti tráví zimu schoulení v hnízdě ze suchého listí. Na jaře jim trvá několik hodin, než své tělo rozhýbají. Pokud v listopadu naleznete malého ježka, který by nepřežil zimu, pokuste se ho umístit do „ježčího útulku“.

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-20
06_prijezd_2509-0007
PA062162
v-dolina2010-12
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.