Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Máta na žaludeční potíže

Máta na žaludeční potíže

M áta peprná vznikla zkřížením máty zelené a máty vodní. Její esence má svěží a výraznou vůni se silným chladivým efektem. Hlavní složkou jsou mentol a silice. Kdysi máta byla vkládána do hrobů egyptských faraónů, Řekové ji zakazovali užívat vojákům, protože prý podněcovala pohlavní touhu. Později se zjistily její antiseptické účinky a gurmáni ji začali používat i v kuchyni.

Máta podporuje správné trávení, stimuluje činnost žlučníku, jater, slinivky, dvanácterníku i žaludku.

Mátový čaj je užitečný při všech formách nachlazení. Působí i protikřečově (což je velká pomoc při suchém a dráždivém kašli) a zabraňuje vzniku infekcí. Kromě povzbudivých účinků i uklidňuje a díky tomu působí proti nadýmání, křečím, pomáhá při průjmech i kolikách, rychle staví zvracení a rozhání žaludeční nevolnost.

Při horečkách jsou vhodné olejové zábaly aplikované na kotníky a zápěstí. Mátový olej zároveň posiluje nervový systém. Má sedativní a protibolestivé účinky.

Používá se při stavech hysterie, třesavky, bušení srdce, omdlévání, migrénách, bolestech krční páteře a šíje. Mátovým olejem se lehce čistí a tonizuje pleť, má schopnost odvádět toxiny z pokožky ven, proto bývá přidáván do koupelí.

Halina Kaletová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

32
v-dolina2010-14
PICT0145
krajsky-odborn01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.