Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jízda na in-line bruslích

Jízda na in-line bruslích

P rvní pokusy výroby kolečkových bruslí se zrodily v hlavách dvou bratrů, kteří trénovali hokej – Scotta a Brennana Olsonových z Ameriky. Bratři potřebovali trénovat mimo hokejový stadion, a tak je napadlo vyrobit kolečkové brusle, aby měly skoro stejné jízdní vlastnosti jako lední brusle.

Na botu lední brusle přidělali čtyři kolečka z polyuretanu. A první kolečkové brusle byly na světě. Postupně si získávaly přízeň a spousta lidí si počala po domácku vyrábět in-line podle modelu bratrů Olsonových.

Scott a Brennan si později založili firmu s názvem „Rollerblade“ a spustila se tak sériová výroba in-line bruslí. Olsonovi tuto firmu po čtyřech letech prodali a v současné době tato firma patří mezi největší výrobce in-line. Kolečkové brusle se rozšířily po celém světě a vyvinulo se tak díky nim hodně disciplín.

Jako první byly in-line vyrobené pro hokej, potom se rozšířily pro fitness, tady příznivci jezdí převážně pro zdraví a radost z pohybu. Nejmladší a nejtvrdší formou in-line je rychlobruslení a aggressive skating, získalo si hlavně příznivce milující adrenalin.

Vyvinuly se tak brusle pro každou disciplínu s individuálními vlastnostmi. Rozdíly najdeme ve tvaru a váze, ve složení materiálu, postavení a počtu koleček.

Mnoho příznivců si oblíbilo aggressive skating právě pro nespoutanou jízdu, kde můžete skákat na vše a ze všeho, co jen na ulici spatříte. Jedná se o sjíždění zábradlí a zídek nebo překonávání jakýchkoliv schodů a zábran.

Typy aggressive bruslí:

 • Standard – mají čtyři kolečka na jedné brusli, výhodou je rychlost a mírná zátěž na kolečka, oblíbené jsou na U-rampě.
 • Antirockering – také mají čtyři kolečka na jedné brusli, avšak prostřední dvě jsou menší a z tvrdšího materiálu a díky nim jejich jízdní vlastnosti jsou lepší při klouzání na zábradlí, k čemuž slouží žlábek mezi prostředními kolečky.
 • Freestyle- najdeme tu pouze dvě kolečka na jedné brusli, díky velkému prostoru mezi kolečky je umožněno lepší klouzání po zídkách, nevýhoda je, že kolečka i ložiska se snadněji opotřebují, zvláště při větším tlaku, který je vyvíjen při skocích.

Aggresive disciplíny:

 • U-rampa se jezdí na čas a na body, porota boduje množství a obtížnost triků předvedených závodníkem.
 • Street style – porota boduje triky na překážkách.
 • Best trik – neměří se čas, ale přihlíží se na náročnost triku, závodník si vybere jeden trik, jenž z jeho pohledu je ten nejsložitější a má tři pokusy, aby trik předvedl, vyhrává ten, který ukáže ten nejtěžší trik.

Dále mohou závodníci soutěžit ve skoku do výšky přes nájezd, ve skoku bez nájezdu a ve slalomu. V dnešní době je populární nový styl závodění (pouliční závod). Jeho zvláštností je, že se závody nekonají na uzavřené ploše, ale venku na ulici. Pravidla se určují většinou na místě a celý závod probíhá v přátelském duchu. Závodníci pak sami nebo pomocí poroty vyhlásí vítěze.

Triky:
 • Roll – sjezd ze šikmé zdi nebo stěny.
 • Wallride – jízda po stěně, setrvačností se bruslař nechá vymrštit na stěnu a jede po ní jako po zemi.
 • Frontside – grind (skluz po zábradlí nebo po hraně) s nohama od sebe a vahou těla uprostřed.
 • Royale – grind, tady kolena jsou pokrčena v kolenou a váha těla uprostřed a obě brusle jsou vykloněny proti směru jízdy.
 • Unity – grind s překříženýma nohama.
 • Soul grind – jedna noha podél tyče, druhá napříč.
Pokud si kupujete brusle, rozhodující je vybrat správnou velikost. Není výhodné kupovat větší brusle s tím, že noha ještě doroste. Brusle musí přesně sedět. Nesmí tedy tlačit a ani být volné. Uvolněná noha v brusli, třeba na agressive, lehce způsobí zranění při dopadu po nějakém skoku (například zlomení či vymknutí kotníků). A příliš těsné brusle mohou zapříčinit naražení prstů nebo hrany chodidla.

Nekupujte brusle na tržnicích, nízká pořizovací cena je sice lákavá, ale jízda aggressive na nich je přímo hazardem. Raději si nechte poradit od odborníků ve specializovaných in-line shopech nebo si brusle vybírejte za pomoci zkušenějších bruslařů.

V obchodech seženete více značek, které aggresive brusle vyrábějí, například Roces, K2, Salomon, USD, Rollerblade, Deshi. Neměli byste kupovat brusle určené pro fitness, nevyplácí se je předělávat pro aggresive.

Máte-li osobně zájem o určitý typ brusle, nabízí se vám více možností, jak si zjistit informace, zkušenosti druhých bruslařů a cenu na internetu. Ceny se většinou pohybují od čtyř do deseti tisíc. Neplatí však pokaždé pravidlo: „Čím dražší, tím levnější“. Nejvíce záleží na typu a značce bruslí.

Neměli byste ani opomenout na chrániče holení, kolen, loktů, zápěstí a helmu. Dokonce existují chrániče na boky a záda ve formě vycpaných speciálních obleků, jež využijete hlavně při učení nových triků. Aggresive in-line patří k extrémnímu sportu, a proto obzvlášť pro ty začínající by měly být chrániče absolutní samozřejmostí při každém tréninku.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140736
rovna_prava_pro_vsec...
m-r-polsko2011-21
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.