Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pilulky, díky kterým zhubnete a navíc si na nich pochutnáte

Pilulky, díky kterým zhubnete a navíc si na nich pochutnáte

J edním z problémů, který dnešní společnost velice často řeší, je otázka, jak co nejrychleji zhubnout. To ovšem není tak jednoduché. Každý se s tím vypořádává jinak. Někteří cvičí, jiní se snaží redukovat svou váhu dietami. No a když se náhodou stane, že nezabírá ani cvičení ani omezování se v jídle a zdravější jídelníček, jsou lidé marnými pokusy o zhubnutí zdrcení a obvykle ve svém zoufalství sáhnou po pilulkách na hubnutí.

Jenže ani ten nejdražší lék, či doplněk stravy vám nezaručí, že půjdou kila skutečně dolů. Ti, kteří do sebe dlouhodobě cpou prášky, navíc riskují závislost. Věřte nebo ne, existují pilulky, které pomáhají snížit váhu a kromě toho i skvěle chutnají. Teď vás možná napadá, že takové pilulky musí být příšerně drahé a těžko dostupné. Mohu vás uklidnit. Zmíněné pilulky koupíte skoro v každém obchodě a jejich cena vaši peněženku rozhodně nezrujnuje. Slovo pilulky není zrovna nejvhodnější. Ve skutečnosti totiž nejde o žádné pilulky, nýbrž o oříšky. Přesněji řečeno o tolik oblíbené arašídy, chcete-li o buráky.

Burské oříšky pocházejí opravdu z daleka, až z jižní Afriky, ale také Brazílie, Bolívie a úpatí And. Arašídové keře jsou sedmdesát centimetrů vysoké a pouze jednoleté rostliny. Každá větvička je zakončená žlutým květem. Tyto květy vyrůstají z paždí listů. Pokud by někdo z vás toužil spatřit jev, kterému se říká geokarpie, pak mu tuto možnost nabízí právě zmíněný keř. Větvičky se po opylení ohnou až k zemi zavrtají se semínky do půdy přibližně pět až deset centimetrů hluboko. Plody pak dozrávají v zemi a pravděpodobně proto jsou taky někdy nazývány podzemnicí olejnou. Plody arašídového keře jsou lusky. Každý lusk v sobě ukrývá od jednoho do tří semen. Na rozdíl od pistáciových oříšků však burské oříšky samy nepraskají. Lusky jsou sklízené v takové podobě, v jaké je známe i my. Ale není příliš jisté, jestli by nám čerstvé arašídy chutnaly tak, jak nám chutnají dejme tomu pražené. Chuť nepražených arašídů se totiž podobá chuti fazolí. Za lahodnou chuť, kterou známe a kterou si řada lidí tolik oblíbila, vděčí burské oříšky právě pražení.

Ovšem báječná chuť by rozhodně neměla být jediným důvodem, proč bychom měli tyto oříšky konzumovat. Dovedou totiž významně podpořit naše zdraví a pomoci s řadou potíží. Velice prospívají například našim nervům, které musí v dnešní době téměř neustále čelit nějakému napětí. Pro krvetvorbu znamenají podporu a nemocné srdce nebo krevní oběh jejich přísun také uvítá. Jsou užitečné i při látkové přeměně. Trpíte-li nějakou nemocí kůže, nebojte sáhnout po arašídech. Nijak vám neuškodí, naopak se díky nim může váš zdravotní stav upravit. Kdo by nechtěl mít zdravé zuby? Abychom toho dosáhli, čistíme si je dvakrát denně, někteří používají i ústní vodu, někteří zase po jídle žvýkají žvýkačky, dvakrát do roka navštěvujeme svého zubního lékaře atd. Dobrou ochranou proti zubnímu kazu se pro vás mohou stát ale i burské oříšky. Pokud dáváte přednost arašídovému oleji, pak vězte, že jeho vlastnosti jsou obvykle stejné, jaké mají i arašídy.

Jenže není snad na světě takové potraviny, která by lidem jenom prospívala, a tak i oblíbené buráky se mohou z pomocníka, který nám chce pomoct, změnit na nepřítele, který nám může uškodit. Jedná se tady především o alergii, kterou bohužel v případě těchto oříšků netrpí zrovna malé množství lidí. Alergická reakce se po požití burských oříšků může dostavit například v podobě otoku hrdla. Daná osoba se pak může i zadusit. A tak pro ty, kteří vědí, že není vyloučeno, že se u nich nějaká ta alergická reakce vyskytne, by bylo lepší, kdyby se s touto pochoutkou navždycky rozloučili. O arašídy navíc nemívají zájem jenom spotřebitelé, ale i plísně. Ty se na daném druhu oříšků vyskytují poměrně často a produkují látku zvanou alfatoxin, která je silně rakovinotvorná. K naší smůle má plíseň na arašídech jednu velkou a zásadní nevýhodu, a sice že není viditelná pro oči. A jak tedy dosáhnout stoprocentní jistoty, že nesníme plesnivý oříšek? Není to zdaleka tak nesnadné. Stačí dát před arašídy jako takovými raději přednost arašídovým pomazánkám. Zmíněné pomazánky k nám přijíždějí ze zahraničí a tam jsou arašídy podrobovány velmi přísné kontrole. Mezi arašídy jsou vůbec nejlepší ty, které byly baleny v ochranné atmosféře.

Zpráva, která bude následovat, bohužel milovníky solených arašídů příliš nepotěší. Solené burské oříšky totiž zdraví zrovna moc neprospívají. Účinky, které má nadměrné množství soli, jež bývá často nedílnou součástí buráků, je pro nás skutečně negativní. Nikde však není psáno, že musíte přesolené arašídy mermomocí jíst. Když si je opláchnete a zbavíte je tak alespoň částečně toho, co vám škodí, než si na nich pochutnáte, nic nepokazíte. Právě naopak tím pomůžete dobré věci a především sami sobě.

Kromě toho bychom neměli zapomínat, že burské oříšky rozhodně nepatří k dietním potravinám. Konzumace velkého množství najednou tedy v žádném případě není vhodná. Mnohým z vás už se možná stalo, že jste si otevřeli nový sáček arašídů a po nějaké době jste jej prázdný vyhodili do odpadkového koše. Zkrátka jste celý jeho obsah spořádali najednou. Přesný počet burských oříšků, který bychom si mohli dopřát, aniž bychom potom museli mít výčitky svědomí, zatím nebyl doporučen. „Je třeba si uvědomit, že sto gramů pražených arašídů pokryje více než třetinu doporučeného denního příjmu energie a téměř polovinu doporučeného množství tuku.“ Takto se k problému vyjádřil Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. Dodal ještě: „Tento tuk má sice příznivé složení s převahou nenasycených mastných kyselin, ale když to přeženete, snadno překročíte celkové množství tuku za den, což nemusí být příznivé pro vaši tělesnou hmotnost.“ Odborník doporučuje: „Zejména s praženými a solenými arašídy bychom to tedy neměli přehánět a měli bychom zůstat raději u hrstičky pro chuť, než si dopřát celý balíček.“

Jak již bylo výše uvedeno, na arašídech se někdy mohou objevit plísně, kterým se říká alfatoxiny. Myslím, že je načase vysvětlit, co alfatoxiny vlastně jsou, i když pravděpodobně to nejpodstatnější o nich už víme. Alfatoxiny, neboli vedlejší produkty některých plísní, se objevují u těch ořechů, které byly skladovány ve vlhkém prostředí. Jelikož jsou, jak už je známo, rakovinotvorné a tím pádem značně nebezpečné pro člověka, předpisy výskyt těchto látek v potravinách limitují a přísně sledují. V případě, že množství přesáhne únosný limit, následuje stažení dané potraviny z trhu a její likvidace. Arašídy nejsou jediným druhem ořechů, u kterých potravinářská inspekce provádí kontrolu. Týká se to i pistácií dovážených do Čech. Pouze ty, jež jsou podle analýz zdravotně nezávadné, se dostanou do obchodů. K tomu, aby se alfatoxiny vůbec vytvořily, je zapotřebí vyšších teplot, konkrétně vyšších než 25 °C. Není tedy bohužel vyloučeno, že nějaká ta nebezpečná látka nevznikne přímo v naší domácnosti. Proto si raději buďte opatrní a všímaví, až budete burské oříšky znova nakupovat. I když bylo výše napsáno, že plíseň není holým okem viditelná, někdy to nemusí být pravda. Nejlepším místem k jejich uskladnění je lednička. Hořké, žluklé, či příliš tmavé arašídy do pusy nikdy nedávejte, naopak byste je měli v obchodě reklamovat.

Nyní si řekneme ještě jednu velice pozitivní informaci, abychom nekončili moc pesimisticky. To nejlepší se má přece nechávat na konec, ne? Na začátku článku jsem přirovnala arašídy k pilulkám na hubnutí. To, že burské oříšky jsou skutečně dobrými pomocníky při hubnutí, není žádný výmysl, ale pravdivá skutečnost. Díky tukům, bílkovinám a vláknině obsažených v těchto oříšcích vám pocit sytosti vydrží déle. Tím pádem nebude třeba zahánět hlad nějakou další svačinkou. Vědci z Harvardské univerzity zjistili prostřednictvím výzkumu, že mírná dieta, jejíž součástí byly také arašídy a arašídové máslo, dobrovolníkům spíše pomohla nejen dosáhnout, ale také si udržet váhu. V případě nízkotučné diety, při které byl počet kalorií podobný, takový úspěch zaznamenán nebyl. Arašídy vám tedy opravdu mohou pomoci i redukci váhy, pokud je ovšem budete konzumovat v přiměřeném množství.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303044
okolo-msk2011-303
bezpecnost-na-prejez...
m-r-polsko2011-09
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.