Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Mangalica

Mangalica

T ímto názvem se označuje plemeno prasat, které pochází z Velké uherské nížiny. Vzniklo v roce 1833 zkřížením plemene prasete z Bakoňského lesa s polodivokými prasaty z Šumadije. Název tohoto plemene vznikl spojením názvu mangh (kříženec), s přidáním ženské koncovky–ica.

Již na první pohled poznáme, že se jedná o jiné plemeno, než jsme u nás zvyklí. Tyto prasata mají totiž dlouhou vlnitou srst, díky níž se můžou pást venku i při velkých mrazech až do -25 °C. Tato srst je v zimě hustá a dlouhá, v létě prolíná a je kratší. Mangalica je odolné plemeno proti nemocem a celoročně se živí venku. Vyhrabává po sklizni kořínky obilí a kukuřice. Sbírá kaštany, žaludy, bukvice, ovoce, zeleninu a spásá trávu. Ke svému životu potřebuje pohyb, bahnění a možnost rýt. Pobyt venku má pak pozitivní účinek na množství a kvalitu sádla. Mangalica je nejmastnější plemeno prasete. Sádlo tvoří až 70 % jeho hmotnosti. Obsahuje však hodně „dobrého cholesterolu“. Maso je chutné, šťavnaté, a proto oblíbené u labužníka a příznivců zdravé výživy. Maso z mangalice většinou stojí jednou tolik, než klasické vepřové maso.

Začátkem 90. let minulého století byl v Maďarsku zákonem zakázaný export živé chovné mangalice. Po tomto plemeni byl totiž velký zájem i v jiných státech, a tak docházelo velice často ke křížení mangalice s jiným plemenem. Tento zákon vznikl proto, aby byla zachována genetická čistokrevnost mangalice. Byla zavedena plemenná kniha a plemenný standard. Maďarsko proto vyváží do zahraničí živé plemenné mangalice jen výjimečně. V dnešní době Maďarsko vyprodukuje ročně 60 000 kusů mangalice.

Mangalica mívá 5–8 selat v jednom vrhu. Dorůstá přibližně do váhy 300 kg. Někdy však až do 500 kg.

Výhody chovu plemene mangalica
  1. Malé nároky na krmení, hlavně tráva a seno. Přesto dorůstají až do 300 kg.
  2. Můžeme je celoročně chovat venku.
  3. Dobré a zdravé maso.
  4. Selata jsou většinou zdravá a odolná.
  5. Prasnice se vzorně o ně starají.
  6. Mangalica je plemeno odolné proti nemocem.
  7. Není příliš agresivní.

Dokázat rozpoznat, jestli se jedná opravdu o čistokrevné plemeno mangalica, nebo jen o křížence je docela složité.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PA062151
rovna_prava_pro_vsec...
luhacovice-08
img_3663
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.