Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bradavice nemusí mít jenom čarodějnice

Bradavice nemusí mít jenom čarodějnice

S čarodějnicemi se setkáváme v mnoha pohádkách. Některé jsou zlé, jiné hodné. Zlé lidem škodí, zatímco ty hodné jim pomáhají a snaží se svým zlým kolegyním překazit jejich nekalé plány. Stejně jako ostatní postavy i čarodějnice si získávají sympatie diváků právě tím, jakou mají povahu. Existuje však jedna věc, kterou má většina čarodějnic společnou. Takové, řekla bych rozpoznávací znamení. Tím znamením jsou bradavice. Podle nich lze čarodějnici snadno poznat. Někdy se dokonce v pohádkách stává, že když někdo provede něco zlého, narostou mu za trest bradavice. Z toho jasně vyplývá, že bradavice nejsou pouze záležitostí pohádkových čarodějnic, či jiných strašidel.

Bohužel bradavice nejsou žádným pohádkovým výmyslem, který zmizí sotva vypneme televizi. Potíže s bradavicemi mívá řada lidí a většinou jsou to dobří slušní lidé, kteří nikomu neublížili a nic špatného nemají na svědomí. A co to vlastně bradavice je? Jedná se o nezhoubný novotvar, který vyvolává virová infekce. Často se stává, že lidé považují za bradavice růžky kožní, stařecké bradavice, dokonce i nejrůznější mateřská znaménka. Ve skutečnosti jde však o něco jiného. Zmíněné útvary totiž nezpůsobuje vir. Často se také léčí a odstraňují jiným způsobem. Jak již bylo řečeno, bradavice jsou nezhoubné nádorky, za něž vděčíme lidskému kožnímu papilomaviru HPV. Výskyt těchto virů je u lidí zcela běžný. Dobrá zpráva je, že většina z nich není příčinou nějaké nemoci.

Viry ze stejné skupiny však dovedou způsobit i závažnější choroby, například i rakovinu děložního čípku, či jiné infekční nemoci kůže. Viry HPV se však netýkají jenom lidí, ale i jiných živočichů. Druhy těchto virů jsou však velice specifické, a tak není možné, aby se jednotlivé druhy mezi sebou přenášely. K přenosu viru HPV je zapotřebí dotyku. Může se ale také do podkoží dostat pomocí malého poranění. Inkubační doba bradavic je individuální a může trvat několik týdnů, měsíců, dokonce i let. Představte si, že člověk může přenášet bradavice a přitom je sám vůbec nemusí mít. Za jeden z nejpříznivějších faktorů vzniku bradavic je považována kůže, která se dlouho potí. Proto se často bradavice vyskytují na ploskách nohou.

Bradavice jsou jedním z nejčastějších kožních potíží. Minimálně jednou za život potrápí každého desátého člověka. Klasické bradavice většinou najdeme na dolních i horních končetinách. Ohrožují hlavně lidi se sníženou obranyschopností organismu.

Nejvíc obětí si bradavice vybírají mezi našimi nejmenšími, mezi dětmi. No vidíte, a to by jeden spíš řekl, že budou trápit starší lidi, viďte? Dětský imunitní systém však rád dělá různé výkyvy, a tak není divu, že pro děti je snadnější se nakazit. Udělá-li se výrůstek na plosce nohy, je nejlepší jej přelepit náplastí, pak se nebude dále šířit. Kromě toho by měli rodiče dítě upozornit a dohlédnout na to, aby si neškrábalo nejen samotnou bradavici, ale i její okolí. To by totiž mohla být jedna z cest, kterou by se vir mohl rozšířit i na jiná místa. Výrůstky sice organismus dítěte nijak výrazněji neohrožují, chůze však může kvůli nim být nepříjemnější. Navíc mohou být přítěží i v sociálních kontaktech, v případě, že se bradavice usadí na nevhodných místech. I když na druhé straně vhodné místo pro ně snad ani neexistuje. Tyto výrůstky jsou naštěstí docela „rozumné“ a po několika měsících samy začnou ustupovat. Autorka knihy „Zdravé dítě“ Maria Stoppardová říká o bradavicích ve svém díle toto: „Organismus si vytvoří proti viru bradavic po dvou letech, kdy také výrůstky obvykle samy mizí. Ale protože se snadno přenášejí a bývají bolestivé, je dobré je léčit.“

Jak už víme, nákaza bradavicemi má souvislost se sníženou obranyschopností. Nejlepším preventivním opatřením, které by zároveň mohlo být i léčbou, je tedy stabilizace imunity. Jedním ze způsobů, jakým toho lze dosáhnout je upravit svůj jídelníček a obohatit ho o větší množství ovoce a zeleniny. Také můžete užívat echinacey. K nákaze může dojít dejme tomu na koupališti, ve veřejných sprchách, či na jiných veřejných místech, pro které je charakteristické vlhké prostředí. Nebezpečí představují ale i šatny, koberce a všechna místa, na kterých se střídají bosé nohy různých lidí.

Nic zlého se nestane, když se do léčby pustíte sami a využijete k ní přírodních látek. Některým lidem se velice osvědčilo přikládání tlakového obvazu s tea tree olejem nebo výtažky z aloe vera na postižené místo. Existují staré prameny, které tvrdí, že na bradavice zabírá oranžová šťáva z vlaštovičníku, jiné zase přisuzují tuto léčivou schopnost česneku, jsou ale i takové, jež doporučují slimáčí sliz! Pokud dáváte přednost lékům zakoupeným v lékárně, nebude problém získat nějaký přípravek. Můžete si vybrat z několika léčiv a dokonce k tomu nepotřebujete ani recept od lékaře. Tyto přípravky působí lokálně, stačí je užívat několik týdnů nebo dokonce dnů a bradavice sama odpadne.

V případě, že alternativní léčba zklame a ani léčivé přípravky z lékárny si s bradavicemi neporadí, měl by o tom daný člověk poinformovat svého lékaře. Možností léčby, které vám pak doktor nabídne, bude hned několik. Například chirurgický zákrok. Samozřejmě si místo něj můžete zvolit tekutý dusík, či roztoky s kyselinou salicylovou. Žádný ze zmíněných způsobů vám bohužel neposkytne stoprocentní záruku, že bude léčba účinná.  

Konzultace ale není jediným důvodem, proč by měl pacient o svém problému říct lékaři. Je toho zapotřebí také kvůli volbě vhodného způsobu léčby, a hlavně kvůli diagnóze jako takové. Mohlo by totiž dojít k tomu, že daný člověk bude považovat výrůstek na těle za bradavici, ale ve skutečnosti se bude jednat o závažnější nemoc. Právě prostřednictvím tmavých výstupků se totiž může projevovat vřed rakoviny kůže. Vyšší riziko hrozí osobám, kterým je víc jak třicet let. Tito lidé by si proto měli dojít k lékaři dřív, než začnou s bradavicemi bojovat na vlastní pěst. Pokud by šlo skutečně o rakovinu, pak by pacient marně čekal, že některé přípravky proti viru HPV přinesou potřebný účinek. Navíc by čas, po který by daný člověk čekal na výsledky, zbytečně oddálil začátek léčby pravé choroby.

Rozhodně stojí za to udělat všechno proto, aby bradavice nezačaly obtěžovat ani naše děti ani nás. O posilování imunity už byla řeč. Kromě toho je doporučováno používat na koupalištích a ve veřejných sprchách koupací a sprchovací boty, a nechodit tam naboso. Dále se celkově vyhýbat nakaženým osobám a zabránit tak kontaktu s nimi. Především zde hovoříme o využívání společné sprchy atd. Měli bychom také dbát o hygienu a desinfikovat svoji obuv i punčochy. Pro člověka, který má bradavici, není vhodné, aby navštěvoval veřejná koupaliště, dokud se neuzdraví. Důvodem tohoto omezení je samozřejmě zamezení dalšímu šíření viru. Neodborná manipulace s vytvořenými novotvary v žádném případě není dobrý nápad. Kvůli tomu může totiž dojít k infikaci krve. Nakažení svého okolí a vytvoření dalších bradavic, pak bude snadnější. Proto není vhodné bradavice vymačkávat, řezat, či provádět nějaké zásahy podobného druhu. Dosáhnete tím jedině toho, že se možná nakazí i tkáň, která byla dosud úplně zdravá a toho, že léčba delší a nepříjemnější.

Já vám ale přeju, aby se vám obloukem vyhýbaly nejen bradavice, ale i všechny ostatní nepříjemné záležitosti a abyste na všechno, co vás v budoucnosti potká, měli pouze hezké vzpomínky.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231618
IMG_5427
06_prijezd_2509-0007
45_1soutezni_den_270...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.